Se v krogu najožjih sodelavcev Donalda Trumpa res pripravlja še ena odmevna, a ne tako nepričakovana zamenjava, ki je že dobila tudi posebno ime – rexit (aluzija na brexit), ali pa je to še ena lažna novica, kakršnih je, ko gre za ameriškega predsednika in njegovo administracijo, na pretek?

New York Times je namreč poročal, vsi preostali ameriški mediji pa so vest pohiteli preverjat in potem novico iz »svojih neodvisnih virov potrdili«, da so državnemu sekretarju, Trumpovemu zunanjemu ministru Rexu Tillersonu, šteti dnevi. Odstavitev naj bi pripravljali že mesec dni, a da čakajo »pravi trenutek«.

Donald Trump je na vprašanje novinarjev, ali Tillerson odhaja, dejal samo, da je, kolikor on ve, »gospod Tillerson tukaj, v (Beli) hiši«. Trumpova tiskovna predstavnica Sarah Huckabee Sanders je bila podobno nejasna, saj je dejala, da »nameravata predsednik in državni sekretar sodelovati za dokončanje doslej izjemnega leta«. Vprašanje, kaj pa po izteku tega izjemnega leta, je ostalo brez odgovora.

Nista na isti valovni dolžini

Da so časi »medenih tednov« predsednika in državnega sekretarja že zdavnaj minili, je bilo jasno, ko je pred dobrim mesecem Tillerson v zasebnem pogovoru za Trumpa dejal, da je bedak (moron), pripomba pa je hitro našla pot do medijev. Če jim je neprijetno situacijo uspelo pomesti pod preprogo, pa se njunih globokih razhajanj o pomembnih zunanjepolitičnih vprašanjih ni dalo skriti. Tillerson, sicer velik zagovornik Trumpove politike, je skušal predsednika prepričati, naj ZDA ne odstopijo od pariškega podnebnega sporazuma, naj potrdi veljavnost iranskega jedrskega sporazuma, naj ostane pri sporazumu o prosti trgovini na območju Tihega oceana, naj bo trden proti ruski agresiji proti Ukrajini in naj umiri retoriko glede Severne Koreje.

Trump nasvetov svojega zunanjega ministra ni upošteval, nekajkrat pa ga je celo javno zatrl. Ko si je Tillerson prizadeval za konec arabske blokade Katarja, je Trump Katar obtožil, da podpira terorizem. Tillersonu, ki je predlagal več diplomacije okrog spora s Severno Korejo, je dejal, »naj se ne trudi okrog tega«.

Rex Tillerson je danes še vedno zatrjeval, da so ugibanja o njegovi odstavitvi smešna. Mediji ugibajo, da naj bi nekdanjega izvršnega direktorja naftnega velikana Exxon Mobil zamenjal sedanji direktor obveščevalne agencije Cia Mike Pompeo. V tem primeru naj bi Pompea na čelu Cie zamenjal senator iz Arkansasa Tom Cotton, ki je odločen zagovornik Trumpove zunanje politike.

Sinoči je poročanje »lažnih medijev« s tvitom zanikal tudi Trump in zatrdil, da Tillerson ostaja na položaju. »Mediji špekulirajo, da sem odpustil Rexa Tillersona ali da bo kmalu odšel. Lažne novice. Ne odhaja in čeprav se o določenih stvareh ne strinjava (sam sem tisti, ki odloča), dobro sodelujeva in Amerika je spet zelo spoštovana,« je tvitnil Trump.