Danes se je nadaljevalo sojenje znanemu zaporniku Stephenu Casiraghiju, zaradi dirke, ki jo je marca uprizoril po ljubljanskih ulicah. Obtožen je nevarne vožnje, ker je potem policistom še grozil, pa tudi preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi. »Vozil je z visoko hitrostjo, kolikor sem uspel gledati na števec, med 70 in 80 kilometrov na uro,« je danes povedal eden od policistov, ki so ga zasledovali.

Omenjeni kriminalist je razložil, da so jim na PP Ljubljana Center tisto jutro povedali, da se na območju Metelkove pojavlja Casiraghi (štirinajst dni pred tem so ga po dolgih letih izpustili iz zapora na Dobu, op. avt.), ki uporablja avto renault clio z različnima registrskima tablicama. Rečeno jim je bilo, da je treba tablice preveriti, enako tudi izvor avtomobila. Tako sta s kolegom s civilnim vozilom večkrat opravila kontrolo na Metelkovi in potem na območju Tabora res zagledala Casiraghija. Hodil je proti cliu, a še preden sta svoj avto obrnila, da bi z njim opravila postopek, je že odpeljal. Obvestila sta ostale patrulje in videla, kako ga je ena hotela ustaviti. Najprej je kazalo, da bo ubogal, potem pa nenadoma speljal in skozi rdečo zapeljal v križišče. Potem se je začelo zasledovanje. Kriminalist je opisal Casiraghijevo nevarno vožnjo; da je pozneje ponovno zapeljal skozi rdečo, da je eden od voznikov moral zapeljati na parkirišče ob cesti, da se mu je izognil, in kako sta morala kolega v »marici«, ki sta mu poskušala prekrižati pot, zapeljati vzvratno, da sta preprečila trčenje. Ko so ubežnika vendarle ustavili, kriminalista ni bilo poleg. Malo pred tem sta imela s kolegom prometno nesrečo, vanju je trčilo drugo policijsko vozilo.

Policijo spraševal, zakaj za njim špijonira

Obramba meni, da je policija Casiraghija po prihodu iz zapora nezakonito nadzorovala in da je postopek proti njemu začela brez vsake podlage. Sledili naj bi mu le zato, »ker je pač Casiraghi«. Zato je danes zagovornik Blaž Žibret kriminalista podrobno spraševal, kakšne naloge so policisti tisti dan dobili v zvezi s Casiraghijem. Zatrdil je, da je šlo za ukradeno tablico in da bi v takšnem primeru preverjali vsakega. Na predlog obrambe je na prostor za priče stopil tudi direktor CSD Moste - Polje Marjan Vončina. Pri njem se je Casiraghi oglasil dan po prihodu iz zapora. »Je dolgotrajni uporabnik naše službe, no, vse življenje… Zelo je informiran, kaj lahko od nas dobi,« je razložil razlog za obisk CSD, uveljavljanje pravice do denarne pomoči. Ravno v času, ko je bil Casiraghi pri direktorju, pa je slednji dobil telefonski klic s policije. »Povedali so mi, da je Casiraghi na prostosti in da se lahko obrnemo na njih, če bomo potrebovali zaščito. Imel sem občutek, da ima policija nalogo spremljati njegovo prostost,« je izjavila priča. Na vprašanje, ali večkrat dobiva takšne klice s policije, pa je Vončina odvrnil, da ne.

Casiraghi je nato pojasnil, da je slišal direktorjeve besede »ja, tukaj je, še vedno je pri meni v pisarni«. Zdelo se mu je, da policija ve, da je na CSD, zato je šel naravnost na PP Ljubljana Moste. Vprašal je, zakaj za njim špijonirajo in kaj se grejo. Policista, ki se je takrat z njim pogovarjal, bodo, kot še nekaj drugih prič, zaslišali 8. decembra.