V Abidžanu v Slonokoščeni obali poteka peti vrh Evropa-Afrika, ki se ga udeležuje 83 voditeljev držav in vlad, tudi nemška kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik Emmanuel Macron in maroški kralj Mohamed VI. Seveda bodo glavna tema migranti. EU bi med drugim morala predlagati kaj konkretnega glede Libije, kjer so temnopolti migranti – po nekaterih ocenah jih je tam celo milijon – izpostavljeni mučenju, prisilnemu delu in suženjstvu. Odgovornost Evrope je velika, med drugim naj bi Italija plačevala eno od libijskih milic za zaustavitev migrantov, EU pa financira libijsko obalno stražo, ki zajete migrante deportira v taborišča, kjer jih čaka prisilno delo.

Na četrtem vrhu v Malti pred dvema letoma, ko je bil glavni pritisk beguncev in migrantov prek Turčije in Balkana, je EU obljubila afriškim državam odprtje legalnih poti za prihod v EU ter 1,8 milijarde evrov za podporo zaposlovanja in investicije. Vse te teme so na dnevnem redu tudi v Abidžanu, kjer prav tako poudarjajo pomembnost naložb za zaposlovanje mladih. »Upamo, da bomo lahko govorili o pravih vprašanjih, ki se nam postavljajo in ki sprožajo migracije: revščina, vojne, podnebne spremembe, skratka to, da ni upanja za Afričane,« je za pariški dnevnik Le Monde dejal neki afriški veleposlanik v Bruslju. A nekatere evropske države zanima predvsem vračanje azilantov, zaradi česar se zavzemajo za drugačno konvencijo Združenih narodov o statusu beguncev.  

Vendarle hoče večina evropskih voditeljev, tudi Merklova in Macron, pripomoči k stabilizaciji Afrike, in to predvsem s povečanjem vlaganj, posojili za razvoj obnovljivih virov energije in razvojem šolstva. Že zdaj gre na leto iz Evrope 21 milijard evrov pomoči in 32 milijard evrov investicij. A v Afriki imajo vse pomembnejšo vlogo Kitajska, Indija, Japonska in Turčija. Francija, ki med vsemi zahodnimi državami najbolj sodeluje s črno celino, je v zadnjih 20 letih za polovico zmanjšala izvoz v Afriko, s svojimi vojaki pa najbolj pomaga severni polovici Afrike v boju proti številnim islamističnim teroristom, o čemer bo tudi govor v Abidžanu.