Vlada bo predvidoma danes sprejela sklep, da se z decembrom v 15 bolnišnicah z akumuliranimi izgubami uvede sanacija poslovanja, je včeraj napovedala zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc. Po uvedbi sanacije bo morala v 15 dneh imenovati člane sanacijskega odbora, ki bo bedel nad potekom sanacije.

Prav tako naj bi vlada potrdila poseben projekt, v katerem je definirano oblikovanje in nagrajevanje omenjenega odbora, nad čimer pa ni navdušen prvak DeSUS Karl Erjavec, ki ga bo morala ministrica »kar močno prepričevati, da bo dal svoj glas«. Zlasti ga moti, da bodo člani odbora prejeli zelo visoke nagrade. Ministrica je namreč pojasnila, da bo poskušala pod streho spraviti vsaj predlog, da bi bili strokovnjaki plačani 25 evrov na uro. »Naredila bom vse, da vsaj s takšno urno postavko spravimo ta vladni projekt pod streho in se zavežemo, da sanacija uspe,« je dejala Kolar-Celarčeva in opozorila, da so za sanacijo zbrali 136 milijonov evrov, zdaj pa se pregovarjajo o nekaj sto evrih.

V SD so opozorili, da bi ob predvideni urni postavki 25 evrov neto na uro za člane sanacijske uprave to v štirih letih, kolikor bo predvidoma trajala sanacija, znašalo okoli 369.000 evrov. Posebej se jim zdi nesorazmerna ta višina plačila v primerjavi s predvideno urno postavko za direktorje bolnišnic, ki bodo pripravili sanacijske načrte in jih tudi izvajali. Za njih je predvideno plačilo 12 evrov neto na uro, so pojasnili. V SD tudi vztrajajo pri tem, da se za sanacijo javnih zdravstvenih zavodov ne bo zaposlovalo dodatnega kadra, pač pa da bi našli že zaposlene v javni upravi.

Tudi o urologih

Ministrica se je tudi odzvala na ugotovitve računskega sodišča o problematiki raka prostate in dejala, da urologov primanjkuje zato, ker zdravniška zbornica v preteklosti ni razpisala dovolj specializacij. Opozorila je, da je Splošna bolnišnica Slovenj Gradec od leta 2010 zaprosila za sedem specializacij urologije, Zdravniška zbornica Slovenije pa je odobrila le dve, in da so v njenem mandatu število teh specializacij povečali za 75 odstotkov. V pripravi so klinični registri, tudi za raka prostate. sta