»Podobna situacija kot v Ljubljani je na Obali, v preostalih slovenskih regijah pa je praviloma povpraševanje manjše od ponudbe,« je splošno stanje na slovenskem trgu nepremičnin ocenil Andrej Kuplenk, direktor nepremičninske agencije ABC nepremičnine, d.o.o.

Izjemno ugodna stanovanjska posojila

Cene nepremičnin so od lani zrasle, čeprav je večina potrošnikov čakala na njihovo pocenitev.

»Glavni razlog za rast cen nepremičnin je veliko povpraševanje kupcev, z možnostjo najetja zgodovinsko izjemno ugodnih stanovanjskih kreditov, ki so omogočili praktično vsakemu zaposlenemu pridobiti dolgoročni kredit s fiksno obrestno mero in s tem kupcu tudi zagotovili višjo kreditno sposobnost oziroma kupno moč. Na trg povpraševanja so dodatno vstopili tudi številni kupci z lastnimi oziroma privarčevanimi sredstvi in manj donosne depozite ali druge naložbe 'pretopili' v nepremičnine, posebno na tistih območjih, kjer je povpraševanje po najemnih bivalnih enotah največje. Tisti, ki so predolgo odlašali z nakupom nepremičnine, so tako zamudili tudi zgodovinsko gledano najugodnejši čas nakupa, posebno nepremičnin v vrednosti do 300.000 evrov, in marsikdo sedaj išče priložnost na dražbah,« pojasnjuje Andrej Kuplenk.

Prazna stanovanja, ki so v Celovških dvorih in podobnih zgodbah, po mnenju sogovornika ne vplivajo na cene nepremičnin, saj so te nepremičnine v takšnem stanju iz različnih razlogov, predvsem na strani lastnikov. Nekateri lastniki stanovanja ne želijo oddajati, drugi morda čakajo na boljšo priložnost prodaje oziroma urejajo stanovanje za lastno uporabo ali oddajo. Takšnih stanovanj je glede na povpraševanje po Kuplenkovem mnenju zanemarljivo malo, zato ne morejo vplivati na prihodnje cene nepremičnin.

Stroški vzdrževanja in navezanost na nepremičnino

»Veliko lastnikov nepremičnin, posebno starejših, pa je danes bolj kot v preteklosti občutljivih za stroške vzdrževanja in temu prilagajo svoje potrebe oziroma ugodje. Vsekakor je odločitev za zamenjavo hiše ali stanovanja zaradi nezmožnosti plačevanja stroškov vzdrževanja za lastnika ena najtežjih, saj gre za prodajo pod prisilo, ko je lastnik prisiljen zamenjati domače okolje za tuje, posebno če je tam preživel desetletja. Zato je razumljivo, da takšni lastniki zmanjšajo svoje stroške na minimum in so pripravljeni privarčevati drugje oziroma jim na pomoč priskočijo sorodniki.«

Slovenci pa smo v primerjavi z drugimi evropskimi narodi tudi čustveno vezani na lastne nepremičnine.

»Slovenci nedvomno spadamo med bolj čustvene narode, zlasti v primerjavi z zahodnimi državami. V tem ne vidim nič slabega, celo nasprotno, ponosen sem na to. Takšne so tudi nekako naše slovenske nepremičnine, ki so v primerjavi s tujimi praviloma tudi toplejše oziroma domače. To je po mojem mnenju treba vzdrževati, razvijati in negovati, saj je tu lahko velik potencial za rast zlasti podeželskega turizma, kot tudi za pravilen prenos naših vrednot na mlajšo generacijo in posledično ohranjanje konkurenčne prednosti v povezavi z naravnimi viri,« opozarja sogovornik.

Stanovanjski krediti in ujeti »pravi čas«

»Praktično vse banke v Sloveniji so zelo zainteresirane za financiranje stanovanjskih kreditov. Obresti in pogoji najetja so trenutno malo manj ugodni kot pred meseci, v primerjavi s preteklimi leti pa so še vedno zelo ugodni,« je optimističen direktor nepremičninske agencije ABC nepremičnine. Na vprašanje, kdaj je primeren čas za nakup nepremičnine, odgovarja:

»Vedno je nekako pravi čas za nakup, seveda po pameti in s pomočjo pravega strokovnjaka. Nakup nepremičnine, posebno če je povezan z najetjem kredita, naj bo preudaren in ne v škodo nujnim življenjskim potrebam, njihovemu odpovedovanju. Nakup naj bo racionalen in ne na račun medsebojnih odnosov, posebej družinskih, ki bi se zaradi odrekanja lahko skazili. Tudi v manjšem stanovanju so lahko odnosi lepši in bolj povezani kot pa v veliki hiši, ko se vsi porazgubijo in nekako odtujijo.«

Večno pa je vprašanje, kdaj smo našli pravo nepremičnino. Je res, da se dom, kjer naj bi živeli, začuti? Strokovnjak z večletnimi izkušnjami na področju prodaje nepremičnin pravi:

»Ljudje imamo različne sposobnosti in nekateri res lahko takoj začutijo 'tisto pravo', tudi nepremičnino. Še vedno pa je veliko takih, ki so neodločni in pogosto zamudijo vlak… Taki potrebujejo pomoč, saj jih je vedno strah, ta jim zamegli zaznavo sedanjega trenutka ali pa nimajo prave predstave in ne vidijo potenciala, ki ga ima nepremičnina. Svetujem, da si kupec ogleda več nepremičnin, saj bo tako hitreje dobil občutek, kaj želi in kaj si lahko kupi. Če je selitev nujna in ne najde prave nepremičnine, predlagam, da se nepremičnina najame in se nato v miru poišče ustrezen dom.«

Najem posrednika in nakup ta hip

Prednosti nakupa nepremičnine prek posrednika so številne, saj bo profesionalen posrednik poskrbel za oglede nepremičnin, pravno varno in ustrezno prodajno ali najemno pogodbo, primopredajo nepremičnine ter številne upravne in druge postopke. Kuplenk pri tem še pouči: »Skladno z zakonodajo imajo vsi posredniki tudi sklenjeno zavarovalno polico za morebitno povzročeno škodo in lahko stranka v morebitnem primeru škode naslovi zahtevek na zavarovalnico. Na sodiščih je veliko sporov, pri katerih ni sodeloval nepremičninski posrednik, zato prav vsakemu priporočam, da si zlasti pri nakupu ali prodaji nepremičnine izbere zaupanja vredno nepremičninsko agencijo.«

Kje bi direktor ene večjih nepremičninskih agencij v Sloveniji ta hip kupil nepremičnino?

»Danes vsakemu, ki me vpraša, kje se mu najbolj splača kupiti stanovanje kot naložbo, priporočam nova stanovanja v naselju Nokturno v Žusterni nad Koprom, saj se prodajajo po izjemno ugodnih cenah, celo bistveno nižjih od proizvodnih.«