Po podatkih letaliških oblasti je bilo zaradi zaprtja letališča prizadetih več sto poletov na dan z Balija ali nanj, zaradi česar je na otoku obtičalo več deset tisoč potnikov. Nekateri so se domov odpravili z letališč s sosednjega otoka Java, nekateri pa bodo sedaj dobili priložnost, da odpotujejo z letališča na Baliju.

Najvišja stopnja nevarnosti

Sprva so načrtovali, da bo letališče ostalo zaprto do četrtka zjutraj, a je veter spremenil smer in s tem tudi smer dimnega oblaka iz vulkana, ki ogroža letala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Iz vulkana Agung, ki se dviguje več kot 3000 metrov visoko kakih 75 kilometrov daleč od glavnih turističnih mest na otoku Kuta in Seminyak, bruha vulkanski pepel že do minulega tedna. Strah, da bi kmalu lahko prišlo do močenega izbruha, ostaja.

Oblasti si zaradi tega v ponedeljek na Baliju razglasile najvišjo stopnjo nevarnosti, ki je še vedno v veljavi. Predstavnik vladnega centra za vulkanologijo Gede Suantika je v torek dejal, da je ognjenik vstopil v »kritično fazo« in da se približuje večjemu izbruhu.

Izbruhnil po 50 letih mirovanja

Doslej je domove zapustilo okoli 40.000 ljudi, oblasti pa so še dodatnih 100.000, ki živijo v okolici, pozvale, naj nemudoma zapustijo domove in se zatečejo na varno. Območje v krogu deset kilometrov okoli vulkana so zaprli za javnost.

Ognjenik je po več kot 50 letih mirovanja znova izbruhnil minuli teden. V uničujočem izbruhu leta 1963 je umrlo 1200 ljudi.

Indonezija velja za območje z največjo ognjeniško dejavnostjo na svetu. Otočje, na katerem je skoraj 130 aktivnih vulkanov, leži na ognjenem obroču, za katerega so značilni številni potresi in ognjeniška dejavnost.