Zanimanje za življenje navadnih ljudi v Severni Koreji je velikansko, pravi Jieun Baek, preučevalka Severne Koreje in avtorica knjige Hidden Revolution. Zaradi velikega zanimanja javnosti nekateri od tistih Severnokorejcev, ki so pobegnili iz države, medijem posredujejo neresnične in pretirane zgodbe, še posebej, če jim mediji za izpoved ponujajo denar. Baekova opozarja, da je pri prebiranju raznih izpovedi o življenju v Severni Koreji potrebno ohraniti senco dvoma in kritično presojati povedano. Ob tem BBC poudarja, da nekdanji vojakinji Lee So Yeon za intervju niso plačali.

Razkošje enega obroka hrane na dan

Danes 41-letna Lee So Yeon je hči univerzitetnega profesorja in je odraščala v severnem delu države. Veliko moških iz njene družine je bilo vojakov, zaradi česar je tudi sama razmišljala o vstopu v vojsko. Ko se je v začetku devetdesetih let začela velika lakota v državi, se je priključila vojski s samo eno mislijo v glavi: zagotovljen obrok vsak dan. Tisoče drugih mladih žensk je razmišljalo podobno.

17-letna Lee je svoj vstop v vojsko doživljala z veliko mero patriotizma. Življenje za moške in ženske se v vojski ni zelo razlikovalo. Ženske so imele nekoliko manj fizičnih treningov kot moški, a se je od njih zahtevalo, da čistijo in kuhajo, kar se od moških ni pričakovalo. »Severna Koreja je tradicionalna družba z izrazito moško dominanco,« pravi Juliette Morillot, avtorica knjige North Korea in 100 questions. »Za ženske se razume, da so ttukong unjeongsu, kar pomeni 'v kuhinji, kjer naj tudi ostanejo',« še pojasnjuje Morillotova.

Uokvirjene fotografije državnih voditeljev

Skoraj deset let je Lee So Yeon spala na pogradu v istem prostoru s še vsaj dvema ducatoma žensk. Vsaka je imela majhen predalnik, v katerem so hranile svoje uniforme. Na predalniku je imela vsaka po dve uokvirjeni fotografiji: na prvi je bil Kim Il Sung, ustanovitelj Severne Koreje, z druge pa jih je gledal njegov potomec in takratni voditelj Kim Jong Il.

Lee So Yeon že več kot desetletje ni več v vojski, a so spomini še vedno zelo živi. Še posebej živo se spominja vonja, ki je vel iz vzmetnic. »Precej smo se potile. Vzmetnice so bila iz riževih luščin, zaradi česar so zadržale vse telesne vonjave,« je dejala v pogovoru za BBC. Neprijetne telesne vonjave niso nič nenavadnega ob zavedanju, da vojakinje niso imele dostopa do tople vode. »Vodovodne cevi so bile povezane direktno z gorskim izvirom, zaradi česar so skozi cevi včasih prilezle celo kače in žabe,« se spominja Lee So Yeon.

Zaradi slabe hrane in velikega fizičnega napora je po pol leta življenja v vojski večina ženk izgubila menstruacijo. »Vojakinje so bile pravzaprav vesele, da nimajo menstruacije,« pravi Lee So Yeon. V tako obupnih razmerah je bilo za številne ženske namreč olajšanje, da se jim ni potrebno vsak mesec ukvarjati z menstruacijo. Kot pravi Morillotova, tiste ženske v severnokorejski vojski, ki še imajo menstruacijo, še vedno kot higienski material uporabljajo bombažne vložke, ki jih je potrebno prati. »Ženske morajo vložke prati vsako noč, seveda stran od oči moških, zaradi česar vstajajo še bolj zgodaj,« se razloži Morillotova.

Prvi poskus pobega je bil neuspešen

Lee So Yeon je kot vojakinja služila v enoti v bližini Južne Koreje. Po desetih letih je zapustila vojsko. Kot pravi, je bila zanjo to odrešitev, ker je končno lahko več časa preživela s svojimi domačimi. A zaradi desetletja v vojski ni bila usposobljena za opravljanje katerega drugega dela, kar se je kmalu izrazilo v finančnih težavah. Leta 2008 se je odločila za pobeg na Kitajsko. Prvi poskus je bil neuspešen, ujeli so jo in poslali v zapor za leto dni. Kmalu po prihodu na prostost se je znova odločila poskusiti prebežati prek meje. Tokrat je preplavala reko Tumen. Na drugi strani je bila dogovorjena z nekom, ki ji je pomagal doseči Južno Korejo.

Med tistimi, ki pobegnejo iz Severne Koreje, je sicer 70 odstotkov žensk. Nekateri menijo, da je med dezerterji več žensk zaradi velike brezposelnosti med njimi. Za pobeg se največkrat odločijo ljudje med dvajsetim in tridesetim letom, v veliki meri zato, ker mlad človek lažje premaga fizični napor bega.

Ko se je Lee vključila v vojsko, je bilo njeno dejanje prostovoljno. Predlani pa je država sprejela zakon, ki določa obvezno sedemletno služenje vojaškega roka vsem 18-letnicam v državi, za moške pa je zapovedano desetletno obvezno služenje vojaškega roka.