Na posnetkih je videti ogromne črne oblake pepela, ki se dvigajo do tri kilometre visoko nad vulkanom, ki je začel bruhati minuli teden, poroča britanski BBC.

Zaradi zelo velike verjetnosti izbruha ognjenika Agung so oblasti v ponedeljek na Baliju že razglasile najvišjo stopnjo nevarnosti. Predstavnik vladnega centra za vulkanologijo Gede Suantika je danes dejal, da je ognjenik vstopil v »kritično fazo«. »Približuje se večjemu izbruhu,« je povedal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa. V centru so opozorili še, da je nevarnost velika, ker je magma na površju. Dodal, da se tla tresejo ves čas in da so merilci potresov presegli najvišje vrednosti.

Ponoči je bilo videti plamene, stalno so se tresla tla

Doslej je domove zapustilo okoli 40.000 ljudi, kakih 100.000 ljudi, ki živijo v okolici, pa so oblasti pozvale, naj nemudoma zapustijo domove in se zatečejo na varno. Območje v krogu deset kilometrov okoli vulkana so zaprli za javnost. Uredili so približno 200 centrov za evakuirane, številni pa so zatočišče poiskali tudi v hotelih.

Oblasti so še sporočile, da je vulkan v noči na danes nadaljeval z aktivnostmi. Ponoči je bilo mogoče videti plamene, stalno so se tudi tresla tla. Po podatkih letaliških oblasti je bilo zaradi zaprtja letališča doslej prizadetih 443 poletov z in na Bali, na otoku pa je obtičalo okoli 60.000 potnikov.

Mednarodno letališče na bližnjem otoku Lombok so medtem znova odprli. V zadnjih dneh so ga večkrat zaprli in odprli. Nazadnje so ga zaprli v nedeljo zaradi oblaka vulkanskega pepela na območju. Številni turisti so se vkrcali na avtobuse, namenjene v drugo največje indonezijsko mesto Surabaya, ki je oddaljeno 13 ur vožnje z avtobusom in trajektom. Od tam bodo lahko z letali zapustili državo.

Ognjenik, ki je miroval več kot 50 let, je v soboto izbruhnil že drugič v tednu dni. V uničujočem izbruhu leta 1963 je umrlo 1200 ljudi.