Vlada je v četrtek ponovno razpravljala o plačah direktorjev v javnem sektorju, vendar je bila ta točka dnevnega reda na seji vlade prekinjena in do glasovanja o uredbi o plačah direktorjev v javnem sektorju sploh ni prišlo. Razlog? Pojasnila ministrstva za izobraževanje, znanost in šport nismo dobili, so nam pa v SD in DeSUS potrdili, da so omenjeni uredbi nasprotovali. Kmetijski minister Dejan Židan je tako na seji vlade že vnaprej povedal, da bodo, če bo do glasovanja prišlo, v SD glasovali proti uredbi. Židan namreč meni, da se morajo plačne anomalije v javnem sektorju reševati na celovit način in ne posamično. Tudi v DeSUS so poudarili, da je treba plačne anomalije reševati celostno, pri tem pa najprej poskrbeti za skupine z najnižjimi prihodki.

Pečan: Gre za zavajanje javnosti

Do umika uredbe, ki bi plače direktorjev v javnem sektorju zvišala do 20 odstotkov, so bili kritični zlasti v šolstvu. Predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Slovenije Gregor Pečan je spomnil, da je bila uredba predhodno medresorsko usklajena in da naj bi bila na seji vlade potrjena že prejšnji teden. Očitke o tem, da gre za parcialno reševanje plačnih anomalij, je označil kot floskule, saj so se plačne anomalije v drugih delih javnega sektorja prav tako reševale s parcialnimi popravki. »Kdor pravi, da gre za parcialno rešitev, zavaja javnost,« je dejal. »Tisti trenutek, ko je vlada popustila ostalim delom javnega sektorja, zdravnikom, policistom, gasilcem in vojakom, so se razmerja porušila.« Ob tem je poudaril, da imajo ravnatelji dogovorov s figo v žepu dovolj. »Če zadeva ne bo rešena, se bomo priključili stavkovnemu gibanju Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije,« je napovedal Pečan.

Ker do odločanja o uredbi ni prišlo, so, kot kaže, nezadovoljni tudi na šolskem ministrstvu. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je na četrtkovi seji vlade poudarila, »da gre za nezaupanje v vrednost in vrednotenje dela zaposlenih na področju vzgoje in izobraževanja«. Na neustrezen odnos vlade do izobraževalnega sistema je ministrico opozorila tudi državna sekretarka Andreja Barle Lakota. Po poročanju Dela naj bi Barle-Lakotova zaradi umika odločanja o uredbi tudi protestno odstopila. Na naša vprašanja o tem, ali je državna sekretarka podala odstopno izjavo, nam včeraj na ministrstvu niso odgovorili. Dejali so le, da ministrica pričakuje čim prejšnje nadaljevanje obravnave.