Theresa May se je poleg predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska v Bruslju srečala z nemško kanclerko Angelo Merkel, katere položaj najvplivnejše evropske voditeljice so zamajala propadla pogajanja o sestavi nove nemške koalicije, ter drugimi evropskimi voditelji. Tusk je na twitterju po pogovorih z Mayevo zapisal, da je na decembrskem vrhu mogoče doseči napredek, kar sicer še vedno ostaja velik izziv. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo s strani Združenega kraljestva v desetih dneh viden napredek glede vseh vprašanj, vključno glede meje na irskem otoku.

Z Downing Streeta so sporočili, da so bili pogovori med Mayevo in Merklovo »zelo konstruktivni«. Ostalih podrobnosti niso razkrili.

Britanska premierka se je sestala tudi z voditelji Belgije, Danske in Litve, ki so ji izrekli neodločno podporo. »Zdi se mi, da napredujejo, tako da sem optimističen. Resnično upam, da bomo decembra napredovali,« je novinarjem po srečanju z Mayevo dejal danski premier Lars Lokke Rasmussen. Belgijski premier Charles Michel je na Twitterju objavil, da je »jasnost naših bodočih odnosov v interesu vseh«.

Juncker prepričan, da bo prišlo do dogovora

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Junkcer je po navedbah AFP izjavil, da je sedaj bolj prepričan, kot je bil prej, da bo prišlo do dogovora. Hkrati je dodal, da ne bo ničesar odločenega pred večerjo z Mayevo, ki je napovedana 4. decembra. »Dejanska sklepna faza se bo začela 4. decembra. Nekaj se premika, ne vem, v katero smer, a upam, da v pravo,« je še dejal nekdanji luksemburški premier.

Ob prihodu v Bruselj britanska premierka ni želela zanikati, da je pripravljena dati boljšo ponudbo glede finančne poravnave ob odhodu Velike Britanije iz EU. Hkrati je vztrajala, da je tovrstna poteza povezana s končnim dogovorom o prihodnjih odnosih med Otokom in povezavo. V Veliki Britaniji so sicer ministri ob začetku tedna dosegli dogovor, da naj bi povečali ponudbo glede finančne poravnave na 40 milijard evrov. »Pogajanja se nadaljujejo, a očitno je, da moramo skupaj narediti korak naprej. Tako Združeno kraljestvo kot EU morata se morata premakniti na naslednjo stopnjo,« je dejala novinarjem.

Tusk je na srečanju v švedskem Göteborgu pred tednom dni Mayevi rok do začetka decembra za dosego večjega napredka na pogajanjih, če naj bi na naslednjem vrhu EU, ki bo tik pred božičnimi prazniki, sprožili pogajanja o prihodnjih odnosih med EU in Veliko Britanijo.

EU vztraja, da je potrebno pred pogovori o prihodnjih odnosih najprej dogovoriti pogoje brexita; to pa so finančna poravnava, določitev irske meje ter pravice državljanov EU v Veliki Britaniji in britanskih v uniji.