Novi zimbabvejski predsednik Emmerson Mnangagwa je ob današnji zaprisegi pred šestdesettisočglavo množico razgrnil svojo vizijo oživitve nacionalnega gospodarstva in obljubil, da bo predsednik vseh državljanov. Temnopolte med njimi je najbolj navduševalo njegovo večkratno zagotavljanje, da jim bodo na voljo številna delovna mesta, saj je sedanja nezaposlenost v državi več kot 90-odstotna. Plemensko razdeljene je najbolj navdušila zaveza, da ne bo razlik med prevladujočim ljudstvom Shona in manjšinskim Ndebele. Belopolte nekdanje lastnike farm pa je najbolj zanimalo zagotovilo, da bo prisilna nacionalizacija zemlje ustrezno denarno kompenzirana.

V trenutku vzhičenja ob koncu 37-letne vladavine Roberta Mugabeja, potem ko je v zadnjih letih zaradi uničenega nekoč cvetočega gospodarstva v sosednjo Južnoafriško republiko odšlo več kot tri milijone Zimbabvejcev, praktično nihče ni postavljal vprašanja, ali se za retoriko, v kateri je bil za Mnangagwo »glas ljudstva glas Boga«, res pripravlja korenita sprememba pod vodstvom moža, ki je vsa ta leta lojalno služil Mugabeju in s tem režimskemu krčenju človekovih pravic, zanemarjanju gospodarstva in klientelizmu vladajoče stranke. Mnanagwa je bil sam večkrat izpostavljen kot njegova groba, skorumpirana roka. Med najhujšimi očitki na račun Mnangagwe pa je v turbolentnem dogajanju ob mehkem vojaškem udaru v ozadje potisnjeno vprašanje njegove vloge v začetku osemdesetih let, ko je bilo v tako imenovanem gukurahundskem masakru ubitih okoli 20.000 ljudi. Pokol nad Mugabejevimi nasprotniki so zagrešili pripadniki njegove v Severni Koreji izurjene Pete brigade. Mnangagwa, čeprav tedaj šef notranje varnosti, kakršnokoli vlogo pri tem zanika. Predvsem pripadniki ljudstva Ndebele, tedaj žrtve zaradi zvestobe Mugabejevemu nasprotniku Joshui Nkomu oziroma njegovi ljudski uniji ZAPU, verjetno ne bodo sprejeli njegovega današnjega poziva, da se »preteklost prepusti preteklosti«.

Na pot do prave izvolitve

Mnangagwa je dejal, da se začenja obdobje nove cvetoče demokracije in ponovil, da predsedniških volitev, pred udarom predvidenih sredi prihodnjega leta, ne bodo prestavljali. Prav slednje naj bi bile povod za vojaško orkestrirane spremembe oblasti v Zimbabveju. V ozadju je bila očitno ambicija Mugabejeve 52-letne žene Grace, da ga prihodnje leto nasledi, pred tem pa se znebi glavnega konkurenta Mnangagwa. Njegovo nenadno poslabšanje zdravja, zaradi katerega je bil sprejet v južnoafriško bolnišnico, neuradno pripisujejo zastrupitvi s podtaknjenim sladoledom na kongresu vladajoče ZANU-PF.