Obramba 12 obtoženih preprodaje prepovedanih drog in hudodelskega združevanja je glavno delo opravila še pred zaključnimi besedami. Sodni senat, ki mu predseduje Nina Drozdek Draganić, je na zahtevo obrambe namreč izločil dokaze, povezane z zasegom osmih kilogramov kokaina Milanu Lebru in Jasni Ržišnik, ter še vse dokaze, ki se nanašajo na zaseg kilograma heroina sicer že pravnomočno obsojenemu Alešu Krašovcu. »Brez kokaina ni zločina,« je dejala odvetnica Vlasta Petrucci iz odvetniške družbe Čeferin, ki domnevni vpletenosti svoje stranke v oba posla niti ni namenjala veliko besed. Ni ji bilo treba, saj so dokazi, ki so z obema zasegoma povezovali tudi domnevno najpomembnejšega člana združbe, Senada Muhamedagića, v tem postopku postali nerelevantni.

Kljub izločitvi dokazov še drugi očitki

Muhamedagić, za katerega je tožilstvo v sredo zahtevalo 16 let in 9 mesecev zapora ter denarno kazen 30.000 evrov, je med sojenjem priznal tri manjše grehe, ki se vsi skupaj nanašajo na okoli 150 gramov heroina. Tožilstvo je prepričano, da je Muhamedagić sodeloval tudi pri načrtovanju (neuspešnega) tihotapljenja več sto kilogramov kokaina iz Brazilije v Evropo, kot morda celo najvplivnejši član združbe pa naj bi bil tudi povezan z že omenjenimi zasegi osem kilogramov kokaina in kilograma heroina, s še petimi kilogrami heroina, ki so jih pri tretji osebi zasegli hrvaški policisti, s prevozom neznane količine kokaina iz Španije in načrtovanjem ropa Zorice Škrbić zaradi plena iz ropov sefov SKB banke. Škrbićevo je nato ugrabila, mučila in ubila druga tolpa.

Devet obtožencev je krivdo že pred začetkom sojenja priznalo, nekaterim so sodili v tujini, dvanajsterica z Muhamedagićem na čelu pa večino obtožb zanika.

Rezerviral letalsko vozovnico za tihotapca

Muhamedagićeva zagovornica Vlasta Petrucci je sodni senat najprej pozvala, da mora pred sprejemanjem končne odločitve pozabiti na dokaze, ki so bili med sojenjem izločeni. Izpostavila je tudi nekatere domnevne napake v preiskavi in po njenem mnenju preveč pavšalne očitke tožilstva.

Za enega od zneskov za preprodajo droge se je namreč med sojenjem izkazalo, da bi – če bi bil resničen – obtožencem celo prinesel izgubo. Prav tako je po mnenju Petruccijeve policija nalašč zamolčala identiteto domnevnega češkega kupca droge, obramba pa da jo je pojasnila in razčistila, da ni kupec, temveč le upnik v dolžniško-upniškem razmerju.

Po besedah zagovornice je Muhamedagić zdaj že pokojnemu Ljubljančanu Nebojši Čubriloviću (umorili so ga v BiH) prav tako le pomagal pri rezervaciji letalske vozovnice v Latinsko Ameriko, s tihotapljenjem droge pa naj bi ne imel nič. Ker so prisluhi pokazali, da je o tem »poslu« Muhamedagić govoril v tretji osebi, je šlo po mnenju odvetnice le za moško opravljanje. Po njenih besedah je tudi tajni policijski sodelavec potrdil, da je na sestanku Muhamedagić le stal ob strani in ni bil udeležen v debati. Na tovornjaku iz Španije pa naj bi bili le telefoni in ne kokain.

Muhamedagić je bil v svoji končni besedi kratek: »Kar sem storil, sem priznal in sprejemam odgovornost. Za vse drugo pa nisem kriv.« Sodišče bo njemu in soobtoženim Ivici Nenadiću, Zvonku Hajšku, Mariu Bučanu, Matevžu Jenku, Draganu Miladinoviću, Darku Ostojiću, Slavku Ferjanu, Samu Amonu, Saši Dujmoviću, Zoranu Zadravcu in Danielu Simikiću sodbo izreklo prihodnji teden.