Predsedniki Rusije, Irana in Turčije so se po današnjem visokem srečanju v ruskem Sočiju zavzeli za organizacijo »kongresa o narodnem dialogu v Siriji«, ki bi očitno tekel vzporedno s pogajanji ali mimo njih pod pokroviteljstvom Združenih narodov. Kdaj naj bi konferenca oziroma mirovna pogajanja potekala, še ni znano, bila pa naj bi v Rusiji s ciljem, da za mizo sedejo predstavniki režima predsednika Bašarja Al Asada in notorično razklane sirske opozicije. Eden praktičnih ciljev naj bi bil vzpostavitev območij brez spopadov med opozicijo in vladno vojsko, potem ko sta s padcem Islamske države izgubili skupnega sovražnika. Analitiki ocenjujejo, da želi trojica držav z velikim vplivom v Siriji tako sama odigrati vodilno vlogo v povojnem političnem procesu razsute države.

Putin in Trump eno uro govorila po telefonu o Siriji

Gostitelj srečanja, ruski predsednik Vladimir Putin, se je dan prej v Moskvi presenetljivo srečal z Al Asadom in o teh pogovorih potem eno uro govoril po telefonu z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Danes je Putin po srečanju z iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem in turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom dejal, da je Al Asad pripravljen izvesti ustavne reforme in volitve pod nadzorom Združenih narodov.

Opozicija pa je imela danes ločene pogovore o Siriji v Riadu. Po poročanju televizije Al Arabija je skušala doseči načelni dogovor, da bo pred začetkom političnega procesa vztrajala pri odhodu Al Asada z oblasti. Tako so zapisali v osnutek sklepne deklaracije, vendar je pri tem vprašanju veliko pritiskov in razhajanj, saj nekatere skupine ne bi zahtevale brezpogojnega Al Asadovega odhoda.

A mnoge mislijo drugače. Al Asadova vladavina je bila v času arabske pomladi pač med razlogi za začetek protestov in nato državljanske vojne marca 2011. Po hudih porazih predsednikovega režima na terenu je kazalo, da bo padel, dokler mu ni na pomoč priskočila Rusija, ki je tako pridobila močan vpliv v državi, se v nekaterih točkah ujela z Iranom in tudi Turčijo ter oblikovala tristransko navezo, ki je zdaj prevzela vojaško in politično pobudo.

Pogovori opozicije v Savdski Arabiji so potekali pred novim krogom pogajanj o Siriji pod pokroviteljstvom Združenih narodov v Ženevi prihodnji teden, ki pa se ves čas srečujejo z zapleti. Kot je dejal mirovni posrednik OZN za Sirijo Staffan de Mistura, opozicijo čakajo težavni pogovori, da bi dosegla skupno stališče in na pogajanjih v Ženevi nastopila kot »močno, poenoteno moštvo ter kot ustvarjalni partner«.