Z včerajšnjim dnem je začel veljati zakon o urejanju položaja študentov, ki študentom deloma vrača pravice in ugodnosti, ki so jih leta 2012 izgubili z zakonom za uravnoteženje javnih financ (ZUJF). Študenti tako lahko študentske bone odslej izkoristijo do 21. ure, in ne le do 20. ure, kot je veljalo doslej. Možnost izkoriščanja subvencionirane študentske prehrane med 15. julijem in 15. avgustom pa študentom ni bila vrnjena.

Zakon podaljšuje tudi izkoriščenje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, a največ do konca študijskega leta, v katerem študenti dopolnijo 26 let. To velja tudi za tiste, ki so starost 26 let dopolnili med prvim oktobrom in včerajšnjim dnem, ko je zakon stopil v veljavo, nam je pojasnil predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Aleksandar Spremo. Dijaki in študenti, ki prejemajo štipendijo po zakonu o štipendiranju, pa bodo odslej lahko tudi med letom zaprosili za prejemanje dodatka za bivanje, če bodo za to izpolnjevali pogoje.

Zakon odpravlja nekatere sistemske napake

Zakon o urejanju položaja študentov prinaša nekatere nove pravice in odpravlja anomalije. Študenti na drugi stopnji bolonjskega študija bodo lahko – podobno kot študenti na prvi stopnji – status študenta obdržali do konca študijskega leta, v katerem magistrirajo. Statusu študenta pa se bo lahko študent po novem tudi odpovedal, na primer pri prijavi v evidenco brezposelnih oseb, so pojasnili v ŠOS. Še ena novost je izenačenje pravic državljanov članic EU s pravicami slovenskih državljanov pri državnih štipendijah, kar sicer narekuje tudi evropska zakonodaja.

Študenti s posebnimi potrebami pa si lahko obetajo poenotenje doslej različnih praks posameznih zavodov. »Glede študentov s posebnimi potrebami in posebnim statusom ima ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport obveznost, da pripravi podzakonski akt, torej ministrski pravilnik, v katerem bo v sodelovanju z deležniki opredelilo minimalne pogoje za te študente,« je poudaril Spremo.

Iz zakona, ki so ga pripravili v ŠOS, je bil izključen predlog, da se posebna osebna olajšava za prihodke študentov iz občasnega in začasnega dela dijakov in študentov vrne na predkrizno raven. Je pa ta ukrep po besedah Sprema vključen v novelo zakona o dohodnini, ki je že v postopku sprejemanja v državnem zboru.

Z delno odpravo varčevalnih ukrepov so v ŠOS kljub temu zadovoljni. »Na eni strani se sproščajo pravice, ki so bile pod pretvezo gospodarske krize odpravljene, na drugi strani pa se nekatere pravice na novo normirajo, predvsem pravice študentov s posebnimi potrebami,« je pojasnil Spremo. »Krize ni več in varčevanje na mladih ni več potrebno. To je prvi korak v pravo smer.«