Ameriški predsednik Donald Trump je na twitterju zapisal, da je imel »dober pogovor« z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ki ga je zelo na kratko trikrat srečal na azijsko-pacifiškem vrhu v Vietnamu. Enotna naj bi bila glede tega, da ni bilo ruskega vmešavanja v ameriške volitve leta 2016. Toda ameriške tajne službe menijo povsem drugače.

Končni cilj preiskave je Trump

»Dejal je, da se nikakor ni vmešaval v naše volitve,« je ameriški predsednik v soboto zapisal na twitterju. Toda tovrstne Trumpove zapise in izjave so kritizirali v ameriški javnosti, posebno oster je bil republikanski senator John McCain, njegov veliki kritik. Na twitterju je zapisal, da je predsednik naiven, ker »verjame besedam polkovnika KGB o ameriških tajnih službah« in da tu ni sledu o »America First« (najprej ZDA). Šef Cie Mike Pompeo, ki ga je lani novembra na ta na položaj imenoval prav Trump, pa je izjavil, da Cia ni spremenila svoje januarske ocene o vmešavanju Rusije v ameriške volitve, se pravi o tem, da so se ruski pirati polastili interne elektronske pošte Demokratske stranke in jo preko Wikileaksa objavili, tako da je njena vsebina najbrž vplivala tudi na končni rezultat volitev novembra 2016. Trump pa je potem v nedeljo na novinarski konferenci v Hanoju izjavil, da podpira ameriške tajne službe in njihove ugotovitve.

Sicer so posredni dokazi o tem, da so Trumpovi sodelavci sodelovali pri ruskem vmešavanju v ameriške volitve, povsem zasenčili sedanje azijsko potovanje ameriškega predsednika. Predvsem pa je posebni preiskovalec in tožilec Robert Mueller obtožil nekdanjega Trumpovega vodjo volilne kampanje Paula Manaforta, sicer nekdanjega lobista diktatorjev in proruskega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča, zarote proti ZDA, ker so se pod njegovo taktirko lani med volilno kampanjo Trumpovi sodelavci domnevno dogovarjali s predstavniki ruske vlade o dokumentih, ki naj bi kompromitirali Hillary Clinton. Putin je sicer že dejal, da so zvezo med Manafortom in Rusijo kot orožje proti ameriškemu predsedniku skonstruirali Trumpovi nasprotniki. Sicer je končni cilj neomajnega in vztrajnega tožilca Muellerja najbrž sam Trump.

Kako je Kremelj omogočil Trumpu zmago?

Vsekakor je bilo nenavadno, kako je Trump pred letom dni premagal demokratko Clintonovo, ki je ves čas veljala za favoritko. Čedalje več je dokazov, ki jim verjamejo tudi ameriške tajne službe, da so ruski agenti med drugim preko lažnih imetnikov računov na facebooku, twitterju in drugih družabnih omrežjih med Američani širili strah pred islamom, migranti in terorizmom. Obenem so širili tako propagando, da so se kristjani in zagovorniki strelnega orožja čutili ogrožene. Izvor te propagande, ki je prišla vsaj do polovice ameriških volilnih upravičencev, je Internet Research agency, »tovarna trolov« v Sankt Peterburgu, kjer učijo plačane agente, kako naj za politične cilje Kremlja manipulirajo na družabnih omrežjih, na primer s provokativnimi trditvami in vprašanji. V letih 2015–2016 je samo na facebooku te vsebine dobilo kar 126 milijonov Američanov.

Drug način, kako je Rusija vplivala na volitve, sta bili piratska polastitev in razkritje interne elektronske pošte Demokratske stranke preko Wikileaksa. S te elektronske pošte je prišlo na dan predvsem, da so nekateri organizatorji volitev demokratskega predsedniškega kandidata pred volitvami delovali v korist Clintonove proti Bernieju Sandersu. Zaradi tega je bil Sandersov tabor jezen, v javnem mnenju pa se je razširilo prepričanje, da je Clintonova premagala Sandersa na nepošten način. Kako je to vplivalo na Sandersove volivce, brez katerih Clintonova ni mogla premagati Trumpa, si ni težko predstavljati. Januarja letos je Cia sporočila, da so se ruski pirati polastili elektronske pošte demokratov.

Že nekaj mesecev pa ameriške tajne službe sumijo, da sta Trumpov tabor in ruska vlada v letu pred volitvami sklenila dogovor o spletnih in drugih manipulacijah proti Clintonovi. Več sodelavcev predsedniškega kandidata Trumpa je lani obiskalo predstavnike ruske vlade, da bi se z njimi pogovarjali o dokumentih, ki so kompromitirali Clintonovo.