Ob odhodu kontingenta Slovenske vojske (SV) na mednarodno misijo v Libanon, je z izjavo o misiji SV v Iraku za RTV presenetila obrambna ministrica Andreja Katič: »Verjetno bomo predlagali umik s tega področja, s tem da potem te sile preusmerimo v okrepitev obstoječih drugih mednarodnih operacij in misij, kjer že zdaj sodelujemo.«

A namesto da bi ministrica dva dni pozneje v Bruslju na zasedanju obrambnih ministrov članic zveze Nato predlagala, kar je napovedala, je z izgovorom, da so jo narobe razumeli, svojo napoved umaknila. Raje se je pridružila nemški kolegici Ursuli von der Leyen, ki umika nemških sil iz misije globalne koalicije za boj proti teroristični skupini Islamska država, pred jesenjo prihodnje leto ne načrtuje. Katičeva je pojasnila, da v izjavi za RTV ni govorila o umiku slovenskih vojakov iz Iraka, temveč je, pravi, povedala le to, da »bomo, če bo prišlo do poslabšanja razmer na tem področju, razmislili o morebitnem umiku«.

Postopki bodo usklajeni z zavezniki v Iraku

Razmere na severu Iraka, kjer delujejo pripadniki SV, so trenutno nepredvidljive, a so po besedah državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu Miloša Bizjaka stabilne. Spopadi med kurdskimi pešmergami in iraško vojsko, ki so vzniknili po septembrskem referendumu, na katerem so Kurdi izglasovali svojo neodvisnost, so se umirili. Zaradi razmer po volitvah je bila za nekaj časa ustavljena tudi misija, a je trenutno po Bizjakovih besedah spet v polnem zagonu: pet pripadnikov SV nadaljuje svoje mentorsko delo v centru za usklajevanje usposabljanja pod poveljstvom Nemčije v Erbilu, en častnik SV pa deluje v poveljstvu misije v Tampi.

Odločitev o napotitvi pripadnikov SV na misijo globalne protiteroristične koalicije je vlada sicer sprejela februarja lani, vladni sklep pa predvideva sodelovanje Slovenije z največ 15 pripadniki SV in časovno ni omejen, poudarja Bizjak, »tako da za ponovno rotacijo kontingenta ni potrebna dodatna odločitev vlade«. Kot poudarja Katičeva, bo Slovenija »vse nadaljnje postopke usklajevala s svojimi zavezniki v Iraku«, slovenski veleposlanik pri Natu Jelko Kacin pa dodaja, da Nemci ne želijo slovenske pomoči le v okviru globalne koalicije za boj proti Islamski državi, temveč Slovenijo kot strateško partnerico vidijo tudi v morebitnih dolgoročnih dejavnostih Nata v podporo Bagdadu pri oblikovanju iraških ustanov.

Preuranjeno tudi pri nakupu osemkolesnikov

Potem ko je obrambno ministrstvo maja napovedalo objavo evropskega razpisa za nakup osemkolesnikov za potrebe dveh srednjih bataljonskih bojnih skupin SV, je razpis pozneje nameravalo objaviti jeseni. A ga, kot vedo povedati naši viri iz ministrstva, najverjetneje ne bo, saj je generalštab SV na obrambno ministrstvo spet poslal isti dokument identifikacijskega načrta, s katerim je poleti enkrat že »padel« na strokovnem svetu za spremljanje in usklajevanje izvedbe ključnih investicij na ministrstvu. Generalštab ministrstvu po naših informacijah tako spet predlaga, naj prav vse osemkolesne oklepnike opremi s protioklepno obrambo, kar je za ministrstvo zaradi pomanjkanja sredstev nesprejemljivo. »Nekaj mesecev pred parlamentarnimi volitvami ter ob dejstvu, da generalštab vztraja pri svojem, je verjetno vsakomur jasno, da ta vlada v nakup ne bo šla,« pravi vir.