Xi je ameriškega predsednika in prvo damo gostil s privatno večerjo v Prepovedanem mestu in dobrodošlico na rdeči preprogi na Trgu nebeškega miru, kjer je leta 1989 kitajska vojska na protestih pobila več sto študentov. Trump je Xija na twitterju označil kot »zelo posebnega moža«, s katerim ima veliko kemije.

Podjetja ZDA in Kitajske so med Trumpovim obiskom podpisala za več kot 250 milijard ameriških dolarjev pogodb. Ob tem analitiki opozarjajo, da so bile številne neobvezujoče. Zato bo trajalo več let, da se bodo pokazali rezultati in bodo le malo prispevale k zmanjševanju neuravtoženosti trgovinske menjave med državama, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Mnogi nad odnosom med predsednikoma zaskrbljeni

Kitajski državni mediji so Trumpov obisk ocenili pozitivno. China Daily je tako v uvodniku zapisal, da so »razlike, ki so obremenjevale dvostranske odnose, sedaj nenadoma izginile«. Medtem pa številne diplomate in aktiviste za človekove pravice po svetu skrbi prav Trumpov odnos do Xija. »Kitajska vlada Trumpa igra kot violino,« je zapisal Jorge Guajardo, nekdanji mehiški ambasador na kitajskem. »S kitajskim predsednikom, ki ne govori tvojega jezika, ne moreš imeti kemije,« meni. Po nekaterih mnenjih naj bi ravno to, da so ga tako lepo gostili, odražalo njihovo skrb izida lanskih ameriških volitev.

Melania obiskala pande in Kitajski zid

Prva dama Melania Trump, predsednika sicer ne bo več spremljala v nadaljevanju njegove azijske turneje, je danes v Pekingu nadaljevala s svojim delom obiska. V pekinškem živalskem vrtu je hranila pando Gu Gu, se tam srečala z okoliškimi otroci, sprehodila pa se je tudi po delu Kitajskega zidu.

Donald Trump je medtem že zapustil Kitajsko in se trenutno mudi v Vietnamu, na konferenci APEC 2017.