Glede na navedbe lokalnega urada za promet so ljudje blokirali ceste na več kot 50 mestih v pokrajini, vključno z večjimi avtocestami, kot sta tista, ki povezuje Francijo s Katalonijo in nato s Španijo, in tista, ki povezuje Barcelono z Madridom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Stavka bo verjetno prizadela tudi šole

K stavki je pozval neodvisnosti naklonjeni sindikat CSC, da bi protestiral proti negotovosti na področju delovnih mest in odloku osrednje vlade v Madridu, ki je v luči napetega dogajanja podjetjem olajšal selitev sedeža iz Katalonije.

Stavke ne podpirata osrednja španska sindikata CCOO in UGT, naj pa bi prizadela tudi šole, saj v njej sodeluje sindikat uslužbencev katalonskega javnega šolstva.

V napetem obdobju po prevzemu neposrednega nadzora v Kataloniji s strani Madrida pa je današnja stavka tudi politično obarvana. Podpirata jo obe civilni združenji, ki si prizadevata za odcepitev, Katalonski narodni kongres (ANC) in Omnium Cultural. Ob terjata zlasti izpustitev svojih priprtih voditeljev Jordija Sancheza in Jordija Cuixarta.

Protestniki prodrli skozi policijsko barikado

Skupine protestnikov s transparenti in zastavami so zahtevale njuno osvoboditev na več mestih, kjer so tudi blokirali prometne povezave. Na železniški postaji v Gironi jih je denimo več sto prodrlo policijsko barikado in na železniških tirih preprečilo nadaljnji promet.

V Barceloni naj bi pozivu k stavki sledilo manj ljudi kot med splošno stavko 3. oktobra, ki je potekala v znak protesta po policijskem nasilju med glasovanjem o neodvisnosti. Odprte so tako trgovine kot kavarne, podzemna železnica pa obratuje v 85 odstotkih, še navaja AFP.

Špansko ustavno sodišče razveljavilo deklaracijo o samostojnosti Katalonije

Medtem so iz španskega ustavnega sodišča sporočili, da so razveljavili katalonsko izjavo o neodvisnosti, sprejeto 27. oktobra. Razsodili so, da je bila katalonska deklaracija o samostojnosti »neustavna in neveljavna«.

Španski zunanji minister Alfonso Dastis je medtem danes za BBC dejal, da v Španiji razmišljajo o ustavnih spremembah, ki bi v prihodnosti španskim regijam dovoljevale referendum o samostojnosti. Dodal je, da bi lahko pripravili vsedržavno glasovanje na to temo. Tako bi o morebitni samostojnosti regij odločali na referendumu na celotnem območju Španije.

Kot je še dejal Dastis, so v parlamentu ustanovili odbor, ki se bo ukvarjala z morebitnimi ustavnimi spremembami, s katerimi bi lahko bolje odgovorili na prizadevanja nekaterih Kataloncev.

»Priznavamo, da obstajajo politične razmere, ki jih je potrebno nasloviti, a v vsakem primeru je potrebno, da če bo odločitev sprejeta, bo to morala biti odločitev vseh Špancev,« je še dejal. Izrazil je tudi obžalovanje zaradi nasilja na referendumu o samostojnosti Katalonije minuli mesec, a hkrati ocenil, da ni prišlo do prekomerne uporabe sile, še poroča BBC.