Politiki naj bi imeli zelo debelo kožo, zaradi katere je malokaterega sram, ko jih zasačijo pri nečednih ali nezakonitih početjih. Laburistični poslanec valižanske skupščine Carl Sargeant, ki je bil v petek odstavljen s položaja ministra v valižanski vladi in začasno izključen iz laburistične stranke, je očitno ni imel. V torek so ga našli mrtvega na njegovem domu. Samomor je naredil, še preden je kdor koli njemu ali britanski javnosti povedal podrobnosti obtožb. Znano je samo to, da ga je spolnega nadlegovanja obtožilo več žensk.

Nepošten postopek?

Carl Sargeant, 49-letni poročeni oče dveh otrok, je konec tedna v pisni izjavi sporočil: »Sestal sem se s prvim ministrom, ki me je obvestil o obtožbah o mojem osebnem vedenju. To je bilo šokantno in boleče. Podrobnosti obtožb mi še niso razkrili.« Napisal je tudi, da se je strinjal s prvim ministrom, da se mora zaradi narave obtožb umakniti iz vlade, dodal pa, da zahteva neodvisno preiskavo obtožb in da se veseli vrnitve v vlado, ko bo opral svoje ime. Njegov samomor je sprožil ne samo ugibanja o obtožbah in o tem, zakaj si je Sargeant samo tri po izjavi, v kateri je napisal, da bo opral svoje ime, vzel življenje, ampak tudi o trditvi valižanske poslanke Jenny Rathbone, da postopek proti njemu ni bil pošten. »Povedati bi mu morali, česa je obtožen, da bi se lahko branil.« Morda so mu.

Seznam nadlegovalcev se daljša

Medtem ko je seznam javno imenovanih britanskih poslancev, obtoženih spolnega nadlegovanja, vse daljši (na njem je že osem konservativnih in pol manj laburističnih poslancev), je v Britaniji vse bolj žolčna razprava o tem, kako naj bi ukrepali proti tistim, ki so obtoženi nadlegovanja. Vrsta znanih konservativnih poslancev zagovarja stališče, da proti obtoženim ne bi smeli nikakor ukrepati, dokler interne preiskave ne pokažejo, ali so obtožbe upravičene ali ne. Zdi se, da bi tudi, ko gre za spolno nadlegovanje, politiki želeli, da bi zanje veljala posebna pravila. Mnoge je razjezil tudi konservativni poslanec, ki je rekel, da bi bilo nadlegovanja veliko manj, če bi omejili pitje alkohola v vrsti lokalov v westminstrski parlamentarni palači.

Skupno ukrepanje vseh strank v parlamentu

V vladajoči konservativni stranki poteka interna preiskava proti osmim poslancem. Med njimi je minister in premierkin namestnik Damien Green. Obtožbe proti njemu so postale še malo težje zaradi trditev tiska, da je policija leta 2008, ko je preiskala računalnike poslancev zaradi velikega škandala, povezanega z zlorabo poslanskih izdatkov, v Greenovem našla »ekstremno pornografijo«. Suspendirani Green zanika vse obtožbe. Premierka Theresa May je medtem namignila, da še niso znane vse obtožbe, saj je dejala, da so jo osebno »opozorili na vrsto zadev, ki se niso pojavile v tisku«.

Na njeno pobudo so se prvič srečali prvaki vseh strank, da bi skupaj ukrepali proti spolnemu nadlegovanju v parlamentu. Soglašali so, da ukrepanje ne more biti samo odgovornost strank, ampak tudi parlamenta kot institucije, v kateri ni ustreznih poti in postopkov za pritožbe v primeru spolnega nadlegovanja. Mayeva je ob tem poudarila, da ne gre za nadziranje osebnih življenj: »Na delovnem mestu se seveda razvijejo prijateljstva in tudi razmerja. Ne gre za vtikanje v zasebnost. Gre za uporabo in zlorabo položaja in moči.«