Po dveh letih nadzorov na notranjih schengenskih mejah, ki so jih nekatere države schengenskega območja uvedle zaradi velikega migracijskega toka proti zahodni Evropi, bi se v soboto morali vrniti k normalno delujočemu območju prostega pretoka blaga in ljudi – izteče se namreč maksimalno dveletno obdobje. Vendar se to morda ne bo zgodilo. Šest držav je evropsko komisijo že obvestilo, da želijo podaljšati mejne nadzore. Nemčija, Avstrija, Danska, Norveška in Švedska, katerih mejni nadzori se iztečejo v soboto, jih želijo podaljšati na osnovi 25. člena schengenskega zakonika, ki omogoča uvedbo zaradi resne grožnje javnemu redu ali notranji varnosti v državi članici. Ta peterica je že pojasnila, da želi nove notranje nadzore zaradi obstoječe grožnje terorizma. Tudi Francija je komisijo obvestila o podaljšanju nadzora na notranjih schengenskih mejah.

Vendar bodo lahko države zaradi grožnje terorizma mejne nadzore sprva uvedle zgolj za 30 dni. Nato jih bodo lahko po vsakem pretečenem mesecu ponovno podaljšale za 30 dni, a hkrati takšna podaljšanje ne bodo možna dlje od pol leta. Medtem se države že zavzemajo za spremembe schengenskega zakonika.

Le nekaj dni, preden nameravajo 12. novembra omenjene države ponovno podaljšati mejni nadzor, še ni jasno, ali se z njim strinja tudi evropska komisija. Kot so za Dnevnik pojasnili na evropski komisiji, od omenjenih držav še pridobivajo dodatne informacije, podobno kot so to počeli že v prejšnjih primerih notifikacij za podaljšanje mejnih nadzorov. Končna ocena komisije o podaljšanju oziroma ponovni vzpostavitvi mejnih nadzorov tako še ni znana.

Četudi bi imela komisija pomisleke, ostaja vprašljivo, ali lahko sploh še kaj stori. Schengenski zakonik namreč predvideva le, da lahko komisija poda zgolj mnenje, če bi imela pomisleke glede nujnosti ali sorazmernosti načrtovane ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah. Komisija bi sicer lahko organizirala posvetovanja med državami članicami, ki nameravajo mejne nadzore uvesti, in tistimi, ki bi jih ti prizadeli. Vendar bi se to po schengenskem zakoniku moralo zgoditi vsaj deset dni pred načrtovano ponovno uvedbo mejnih nadzorov. Toda do nedelje, ko bo predvidoma prišlo do podaljšanja mejnih nadzorov, je ostalo zgolj še pet dni.