Ali so podjetja Facebook, Twitter in Google grožnja za ameriško demokracijo? Kakšna je njihova vloga pri širitvi lažnih novic iz Rusije? Na ta in podobna vprašanja so morali v ameriškem kongresu odgovarjati predstavniki treh spletnih gigantov.

Kongresniki so najprej obžalovali, da so Facebook, Twitter in Google na zaslišanje poslali svoje odvetnike, ne pa tistih, ki sprejemajo glavne odločitve. Spletne gigante pa so predvsem kritizirali, ker so se zelo počasi odzvali na lažne novice in ker je bilo »tako zelo lahko spremeniti platforme, ki so jih izdelali največji umi Silicijeve doline, v protiameriško orožje«. Eden od senatorjev je celo dejal: »Bojim se vaše velike moči!«

Demokratski senator Mark Warner je navedel primer članov republikanske stranke iz zvezne države Tennessee, ki so od konca leta 2015 zaman opozarjali Twitter, da obstaja lažna republikanska stranka iz Tennesseeja, ki je imela desetkrat več aboniranih kot oni. Račun na twitterju so ji ukinili šele letos avgusta. Povezana pa je bila z Internet research agency, institucijo iz Sankt Peterburga, kjer se šolajo troli. Odvetnik Twitterja je skesano priznal: »To je bila velika zmešnjava.«

Boksarski obračun Jezusa in Hillary Clinton

Še en demokrat, senator Al Franken, se je spraševal, kako je mogoče, da se Facebook hvali, da lahko njegovo omrežje analizira milijarde podatkov, »ni pa zmožen odkriti povezave med reklamami, ki jih plačuje Rusija v rubljih«. Kot primer zlorabe je med drugim navedel lažni račun s sporočilom: »V boksarskem obračunu med Jezusom in Hillary, klikni 'všeč mi je', če hočeš, da Jezus zmaga.« Po statistiki, ki je bila objavljena na facebooku, je med volilno kampanjo leta 2016 kar 126 milijonov Američanov videlo takšna in podobna sporočila ruskega izvora. Twitter je odkril 2752 računov, povezanih z Rusijo.

»Gre za tujo silo, ki je zlorabila orodja, ki so jih izumila ameriška podjetja,« pravi republikanski senator Richard Burr. Med drugim je navedel primer, ko so iz Rusije s pomočjo dveh lažnih skupin, Heart of Texas in United Muslims of America, v Houstonu na istem kraju in ob isti uri organizirali zborovanje proti islamizaciji Teksasa in zborovanje za reševanje islamske kulture!

Odvetniki vseh treh gigantov so priznali, da je Rusija vplivala na volitve, in si obenem prizadevali dokazati, da je vse več transparentnosti. Niso pa podprli novega zakona, po katerem bodo za omrežja facebook, twitter in google veljala enaka pravila kot za časopise in televizijske hiše. Odvetnik Twitterja je poudaril: »Smo globalna podjetja.« V resnici si stojijo na nasprotnih bregovih imperativi ameriške nacionalne varnosti in interesi Silicijeve doline.

Trumpa muči drugačna dilema

Za predsednika Donalda Trumpa pa že vseskozi ni toliko problematično vprašanje, ali so mu Facebook, Twitter in Google pomagali do zmage s tem, ko so na svojih platformah omogočili širitev v Rusiji ustvarjenih lažnih novic in propagande, ampak vprašanje, ali so Ruse pri teh manipulacijah podpirali in jim svetovali sodelavci njegove volilne kampanje. Posebni tožilec Robert Mueller, direktor FBI v letih 2001–2013, je tako nekdanjega direktorja Trumpove volilne kampanje Paula Manaforta obtožil za »zaroto proti ZDA«. Gre za nekdanjega lobista diktatorjev (Marcosa, Mobutuja…), ki je v letih 2004–2010 delal tudi za proruskega ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča. Zdaj je Manafort obtožen, da je na račune v davčnih oazah dobil 75 milijonov dolarjev (64 milijonov evrov). Poleg tega sta se lani pred volitvami z ljudmi, ki so blizu Kremlju, srečala tedanja Trumpova zunanjepolitična svetovalca Carter Page in zdaj zaprti George Papadopoulos. Slednji bi lahko v naslednji dneh še marsikaj povedal, saj v zameno za imuniteto sodeluje s preiskovalci.