»Star sem 19 let, ukvarjam se z bodibildingom (približno eno leto). Da bi hitreje povečal mišično maso, so mi svetovali uporabo anabolnih steroidov,« je zapisal mladenič na enem od spletnih forumov. »Če z zdravjem še nimaš težav, jih boš pa še imel. Kdor ti je svetoval steroidne hormone, je tvoj sovražnik, sam sebi pa si največji,« je v odgovoru zapisal zdravnik.

Anabolni steroidi so sintetične substance, sorodne moškim spolnim hormonom (na primer testosteronu). Začeli so jih izdelovati za zdravljenje moških, ki jim telo ni proizvedlo dovolj hormonov. A v drugi polovici preteklega stoletja so začeli te snovi izkoriščati nekateri športniki in jih mnogi pri doseganju svojih ciljev zlorabljajo še danes, kljub zavedanju, da so stranski učinki lahko hudi: depresija, povišan krvni tlak, odpoved jeter, srčno-žilna obolenja, agresivnost, pogosti so primeri raka na prostati. Največ prepovedanih substanc uporabljajo ne dovolj poučeni mladi rekreativni in perspektivni športniki, ki si želijo v kratkem času priti do vrhunskih rezultatov, pravi Tomaž Kucler, osebni trener in član strokovnega sveta Fitnes zveze Slovenije (FZS).

Usposobljeni trener ne bo svetoval poživil

FZS je krovna nacionalna športna organizacija, ki med drugim strokovno usposablja vaditelje in inštruktorje za področje fitnesa, skupinske fitnes vadbe in pilatesa ter prehranske svetovalce. Redno jih seznanjajo tudi s stranskimi učinki prepovedanih substanc. A kljub vsem svarilom o nevarnostih se, kot pravi Kucler, še vedno najdejo vadbeni centri, kjer neusposobljeni svetovalci namesto uravnotežene prehrane in po potrebi prehranskih dopolnil preprodajajo vadečim tudi prepovedane snovi. »Navadno jih uživajo tudi sami in tako s pomočjo svoje zunanje podobe zadeve lažje prodajajo naprej,« pojasnjuje. »Danes mnogi iščejo vse možne načine, da bi za neomejen denar in nič odpovedi pri prehrani dobili hiter rezultat. Posledično pride do uporabe prepovedanih snovi.«

Če je prehrana kakovostna in ustrezno pripravljena, prehranskih dopolnil načeloma ne potrebujemo, poživil pa sploh nikakor, opozarja Kucler. »Mnogi niti ne ločijo med prepovedanimi snovmi in prehranskimi dopolnili, ki sicer niso škodljiva, če jih seveda ne uživamo vsevprek, saj prehrano zgolj dopolnjujejo. Nekateri starši mislijo, da če njihov otrok zaužije proteine, je to že prepovedano, drugi pa niti ne opazijo, kaj se skriva v njihovih predalih in se je zato spremenil njihov videz in pogosto tudi vedenje.«

Strokovno usposobljen trener se torej s prepovedanimi snovmi ne ukvarja. Prav zato je, kot dodaja predsednik FZS Dušan Gerlovič, izjemno pomembno, da se posameznik, preden začne trenirati v nekem fitnes ali drugem centru, temeljito pozanima o trenerjevih referencah in licencah.

Resen problem, s katerim se nihče resno ne ukvarja

Po trenutno veljavni zakonodaji mora imeti vsak, ki dela v športu oziroma fitnes industriji, ustrezno strokovno usposobljenost. »To je edino pravilno, saj moramo vsaj delno nevtralizirati močan pritisk kapitala oziroma raznih športnih korporacij, ki niso preveč navdušene nad nadzorom. Če bi vse prepustili trgu, bi bilo slabo in škodljivo,« opozarja Gerlovič.

Po njegovih besedah je ena največjih težav pomanjkanje regulative. »Za področje športa imamo le dva ali tri inšpektorje, tudi tržna in druge inšpekcije ter policija se s tem področjem premalo ukvarjajo. Kazenski zakonik natančno določa, da so nedovoljene snovi v športu in njihova preprodaja na enaki ravni kot prepovedane droge, za kar je zagroženih več kot deset let zapora. Ampak doslej v Sloveniji še nihče ni bil obsojen. Tudi slovenska antidopinška organizacija (Sloado) se ukvarja predvsem s tekmovalnim športom. Imamo primere, ko so ljudje zaradi uživanja nedovoljenih substanc resno zboleli, imeli težave z jetri in podobno. To je resen problem, s katerim se očitno nihče prav dosti ne ukvarja.«