Belgijsko sodišče bo jutri zjutraj odločilo, ali morajo odstavljeni katalonski voditelj Carles Puigdemont in štirje ministri njegove vlade v pripor ali ne, potem ko je španska vlada za njimi izdala evropski nalog za prijetje in predajo. Peterica se je danes zjutraj predala belgijskim oblastem na policijski postaji v Bruslju, kamor je odšla prejšnji teden po politični zaostritvi zaradi katalonske razglasitve samostojnosti. Ker se ni odzvala na poziv španskih oblasti, naj se zglasi na sodišču v Madridu zaradi obtožb o uporu, vstaji, zlorabi javnih sredstev ter nespoštovanju oblasti, je španska vlada od belgijskih oblasti uradno zahtevala izročitev peterice.

Sodnik o aretaciji ali izpustitvi

Puigdemont in štirje ministri (Antoni Comin za zdravstvo, Clara Ponsati za izobraževanje, Meritxell Serret za kmetijstvo ter Lluis Puig za kulturo) so bili danes popoldne zaslišani, preiskovalni sodnik pa ima do jutri zjutraj do nekaj čez deveto (torej 24 ur po aretaciji) čas, da odloči, kaj bo z njimi storil. Lahko odredi njihovo aretacijo, lahko jih izpusti po plačilu varščine ali pod drugimi pogoji ali pa se odloči, da ne bo upošteval španske zahteve. V Belgiji se je v preteklosti že dogajalo, da je ponudila politično zatočišče državljanom drugih članic EU. Če pa se sodišče odloči za aretacijo, bo postopek odločanja o izročitvi Madridu trajal do tri mesece.

Puigdemont trdi, da v Španiji ne bo deležen pravičnega sojenja za obtožbe, za katere njemu in drugim visokim katalonskim predstavnikom grozi do trideset let zapora, ker so v nasprotju z odločitvami španskega vrhovnega sodišča 1. oktobra organizirali referendum o neodvisnosti Katalonije in jo prejšnji teden v katalonskem regionalnem parlamentu tudi izglasovali.

Oblikovanje koalicije v podporo neodvisnosti

Če se postopek v Belgiji zavleče, bo Puigdemont lahko sodeloval na predčasnih katalonskih regionalnih volitvah 21. decembra, ki jih je razpisal Madrid. Odstavljeni katalonski voditelj je potrdil, da se jih bo udeležil, čeprav so jih razpisale zvezne oblasti. Iz Bruslja je celo javno pozval katalonske stranke, ki podpirajo neodvisnost Katalonije, naj stopijo skupaj in oblikujejo koalicijo. Če se za to odločijo, jo morajo napovedati do jutri.

Na zadnjih regionalnih volitvah so predhodnica Puigdemontove konservativne stranke PdeCat, levičarska ERC in še dve stranki skupaj nastopile na volitvah v koaliciji v podporo neodvisni Kataloniji. Osvojili so 62 sedežev, premalo za večino v 135-članskem parlamentu. Ankete zdaj kažejo, da bi bile enako misleče stranke spet na robu večine. Glavni katalonski časnik La Vanguardia je naštel, da bi koalicija treh strank, ki podpirajo samostojnost regije, zasedla od 66 do 69 sedežev. Anketa konservativnega madridskega La Rezona pa kaže, da bi koalicija strank za samostojnost dobila 65 sedežev. Napoveduje se visoka, 83-odstotna volilna udeležba.