V Riadu so v soboto v eni največjih čistk na savdskem dvoru aretirali enajst princev, štiri ministre in vrsto nekdanjih ministrov ter drugih visokih predstavnikov gospodarske in politične elite, kar bo po ocenah poznavalcev globoko spremenilo razmere v kraljevini ter verjetno dokončno utrdilo vse vzvode oblasti v rokah prihodnjega voditelja največje svetovne izvoznice nafte, kronskega princa Mohameda bin Salmana.

Okoliščine prijetij ostajajo nejasne in brez uradne razlage. Vsaj nekatere naj bi zaprli v naglo izpraznjeni kraljevi hotel Ritz-Carlton v diplomatski četrti Riada, pred tem pa naj bi celo prepovedali polete iz mesta, da ne bi kdo od njih ušel v tujino.

Uradna razlaga je boj proti korupciji

Sodeč po poročilih agencij letijo na aretirane obtožbe o korupciji; prijeli so jih tik po tem, ko je kralj Salman razglasil ustanovitev protikorupcijske komisije z izredno širokimi pooblastili, da preganja »šibke duše, ki so lastne interese postavile pred javni interes«. Televizija Al Arabija je poročala, da je korupcijska komisija ponovno odprla preiskavo o okoliščinah poplav v mestu Jeddah, drugem največjem in najbolj kozmopolitanskem v Savdski Arabiji, ob katerih je katastrofo z več sto žrtvami povzročilo relativno šibko deževje, ter o ravnanju oblasti po izbruhu virusa MERS leta 2012, ki je vzel na desetine življenj.

Analitiki ne dvomijo, da gre pri aretacijah v resnici za krepitev oblasti Mohameda bin Salmana, potem ko ga je njegov oče, kralj Salman, junija imenoval za kronskega princa. To je drugi najvišji položaj v državi, kar pomeni, da je Mohamad bin Salman najverjetnejši naslednik na čelu monarhije. Pred tem je kralj zanj naredil mesto z razrešitvijo svojega nečaka Mohameda bin Najefa s položaja kronskega princa in vseh drugih funkcij.

Politični analitik Al Džazire Marwan Bishara je sobotne dogodke označil za veliko novost v savdski družbi. »Ne gre le za začetek novega poglavja v Savdski Arabiji, gre za povsem novo knjigo, za novo politično abecedo z eno izjemo: še vedno se vse dogaja skrivoma, v ozadju.«

Mnogi Savdijci so po poročanju Reutersa na twitterju pozdravili čistko. Nekateri pa so jo primerjali z nemško nočjo dolgih nožev leta 1934, ko so z vrsto usmrtitev utrdili Hitlerjevo absolutno oblast. Da je Salmanov obračun s političnimi in gospodarskim tekmeci zavit v razlago boja proti korupciji, pa ni presenetljivo, saj ta (p)ostaja priljubljena krinka političnih samodržcev po svetu, ko je treba odstraniti konkurenco.

Na poti k zmernemu islamu

Kronski princ Salman, ki je svoj nagli vzpon začel pred tremi leti, sicer še ni na čelu države, a v rokah že ima dolgoročno agendo razvoja, ki jo je predstavil lani v dokumentu Savdska vizija 2030. Ta med drugim predvideva uveljavitev Savdske Arabije kot gospodarskega stičišča Evrope, Azije in Afrike, zmanjševanje odvisnosti od prodaje nafte ter načrt, da država postane eden najmočnejših globalnih investicijskih akterjev. Kronski princ se obenem poskuša postopno vračati k »zmernemu islamu«, kar vključuje večje pravice žensk.