Iz poslanske skupine Levica so danes sporočili, da jim je uspelo zbrati podpise za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bo obravnavan njihov predlog spremembe zakona o visokem šolstvu (ZViS). Z novelo želijo rešiti težave študentov, ki so v začetku letošnjega študijskega leta ostali brez zdravstvenega zavarovanja in drugih pravic, ki izhajajo iz statusa študenta. Predlog novele ZViS bodo naslednji teden najprej obravnavali na nujni seji odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino, nato pa predvidoma še na izredni seji DZ. »Zbrali smo podpise za sklic izredne seje, zdaj pa od podpisnikov pričakujemo tudi podporo rešitvi položaja študentov, ki so po krivici ostali brez zdravstvenega zavarovanja in drugih pravic,« je dejal poslanec Levice Miha Kordiš.

V poslanski skupini SMC so ob tem opozorili, da podpisov za sklic izredne seje niso zbirali v Levici, temveč v SMC. Poudarili so tudi, da so bili poslanci SMC tisti, ki so vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bodo sicer poleg predloga novele ZViS obravnavali še novelo pokojninskega zakona in novelo zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Spomnimo, podpise za sklic izredne seje DZ na to temo so v Levici zbirali že pred nekaj tedni, a jim tedaj ni uspelo zbrati dovolj poslanske podpore. Potem ko so tako v Levici kot v SMC danes poudarjali lastne zasluge za sklic napovedane izredne seje, pa so naposled oboji poudarili, da je vendarle bistveno, da se najde rešitev za študente.

Novela Levice ali vladni amandma?

V Levici so predlagali, da se iz 69. člena ZViS črta določba, ki študentske pravice omejuje na čas trajanja enega študijskega programa na posamezni stopnji. »Pričakujemo, da bo takšna rešitev dobila potrebno podporo in da bo zakon sprejet že naslednji teden,« so poudarili. Dodali so še, da ob tem preučujejo tudi možnosti, kako vrniti nekatere pravice tudi za nazaj – za obdobje zadnjega meseca, ko so bili študenti brez pravic in so zdravstveno zavarovanje plačevali iz svojega žepa.

Vendar pa so v SMC in SD, kot kaže, bolj naklonjeni vladnemu amandmaju. »Glede novele ZViS bomo sledili mnenju vlade in tako podprli amandma, ki ga je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport tehnično uskladilo s Študentsko organizacijo Slovenije. Na tak način bomo rešili približno 400 študentov, ki so se trenutno znašli na sivem področju prepisovanja po prvem letniku študija in jim je bila z odvzemom pravic storjena krivica,« je pojasnil poslanec SMC Saša Tabaković. Z besedilom vladnega amandmaja sicer še niso bili seznanjeni, vendar ga bodo – če ne bo presenečenj – podprli, nam je povedal poslanec SD Jan Škoberne. Tabaković je dodal še, da v SMC sicer razumejo potrebo ministrstva po reševanju problematike fiktivnih vpisov, »saj je študentski status velikokrat razumljen kot socialni korektiv«.