Novi nacionalni program varstva okolja, ki bi lahko predstavljal osnutek novega razvojnega modela Slovenije, je skoraj končan. Ministrstvo za okolje in prostor je v njem opredelilo smernice za reševanje glavnih okoljskih problemov, ki jih je kljub splošnemu izboljševanju stanja okolja mogoče zaznati v državi.

Biodiverziteta, zrak, tla in vode

Že v poročilu o stanju okolja v Sloveniji je vlada ugotovila, da se varstvo okolja pri nas izboljšuje, a da na posameznih lokacijah, kot so Celje, Zasavje in Mežiška dolina, stanje predvsem zaradi onesnaženosti zraka in tal ostaja skrb vzbujajoče. Boljši napredek je nujen tudi pri ohranjanju raznolikosti živalskih in rastlinskih vrst, učinkoviti rabi virov in prilagajanju na podnebne spremembe, je zapisano v poročilu.

Za zaščito in izboljšanje naravnega kapitala naše države bodo po oceni ministrstva med drugimi ključni ukrepi za zmanjšanje onesnaženosti zraka z nevarnimi delci PM10 in prizemnim ozonom. Povečati bo treba biotsko raznovrstnost, kar vključuje učinkovitejše upravljanje zaščitenih območij Nature 2000 in drugih naravnih vrednot prek učinkovitejšega upravljanja državnih zemljišč, odkupov, pogodbenega varstva in učinkovitega naravovarstvenega nadzora tudi na širšem ozemlju celotne države. Tla bo treba zavarovati pred izgubljanjem rodovitnosti in nadaljnjo pozidavo, k čemur naj bi pripomogli vzpostavitev podatkovnih baz o stanju tal, nova pravila glede uporabe fitofarmacevtskih sredstev in zagotovitev tlom prijazne mehanizacije v gozdu. Zaščita voda bo odvisna predvsem od vključevanja te problematike v druge politike na področjih, kot so lokalni in regionalni razvoj, energetika, promet, kmetijstvo, ribištvo in turizem.

Slovenija – center okoljske in trajnostne odličnosti

Za prehod v nizkoogljično družbo in gospodarnejše ravnanje z viri bo po ocenah ministrstva potrebna tudi ustanovitev centra učinkovite rabe virov, ki bo dajal strokovno podporo načrtovalcem in izvajalcem ukrepov.

Varovanje prebivalstva pred okoljskimi tveganji mora sloneti na sanaciji vsaj tretjine v preteklosti čezmerno onesnaženih območij, za katera bo odgovornost prevzela država, na zmanjšanju števila prebivalcev, ki so čezmerno izpostavljeni hrupu, ter tudi na varni rabi biotehnologije, zmanjševanju nevarnih kemikalij v okolju, obvladovanju svetlobnega onesnaženja in zmanjševanju ranljivosti zaradi podnebnih sprememb.

Cilj celotnega programa je sedanjim in prihodnjim generacijam omogočiti kakovostno življenje v zdravem naravnem okolju, pri čemer po mnenju snovalcev dokumenta »ni razloga, da Slovenija ne postane center okoljske in trajnostne odličnosti«.