Če so Britanci, ki so proti odhodu iz EU, potrebovali popolno oceno brexita, so jo dobili v besedah nekdanjega newyorškega župana in milijarderja Michaela Bloomberga, ki je razjaril probrexitski tabor, ko je dejal, da je »brexit, poleg izvolitve Donalda Trumpa, največja neumnost, kar so jih kadar koli naredili v kateri koli državi«.

Ta Bloombergova ocena, izrečena pred več kot dvema tednoma, je dolgo potovala do Otoka. Najbrž zato, ker jo je izrekel na neki konferenci o tehnologiji v Bostonu v ZDA. 75-letni milijarder, ki ima v Londonu enega svojih domov, okoli trideset milijonov funtov vredno vilo, je dejal, da je »zares težko razumeti, zakaj bi se država, ki ji je šlo tako dobro, želela uničiti z glasovanjem za brexit«.

Britanci bodo kaznovani

Povedal je tudi, da nekateri zaposleni v finančni medijski družbi z njegovim imenom prosijo za premestitev iz Britanije pa tudi iz ZDA, ker mislijo, da obema državama »priseljenci niso več všeč in ker se nič več ne počutijo dobrodošle«. Bloomberg zaposluje 4000 ljudi v Britaniji in 20.000 po svetu. Bloomberg, katerega premoženje ocenjujejo na dobrih 47 milijard dolarjev, je bil prejšnji teden v Londonu, kjer je odprl nov evropski sedež Bloomberga na dobrih 12.000 kvadratnih metrih Cityja. Ne brez obžalovanja. »Bi odprl povsem nov evropski sedež, dve veliki dragi poslopji, v Londonu, če bi vedel, da bodo (Britanci) odšli (iz EU)? Morda ne bi… London je središče Evrope. Po brexitu to ne bo več,« je dejal Bloomberg, katerega bivša žena je Britanka. Njuni hčerki imata tudi britanska potna lista. Svojemu občinstvu je dejal, da to, kar počnejo Britanci (brexit), ni dobro: »Ni lahke poti ven, in če ne bodo plačali kazni za to, bodo vsi hoteli ven. Zato ne bodo mogli izposlovati tako dobre kupčije, kot jo imajo zdaj. Pomislil sem, da je to najbolj neumna stvar, kar jih je kadar koli naredila katera koli država. Potem pa smo mi izvolili Trumpa.«

Prevarani volilci

Odhod Britanije iz EU bo po njegovem zelo težaven in zelo boleč. »Prizadel bo različne industrije. Ljudje že iščejo prostor v drugih mestih tam čez (v Evropi), vključno z nami,« je povedal Bloomberg. Pa ocene in opozorila ljudi, kot je Bloomberg, in številnih tujih in domačih politikov, ekonomistov, poslovnežev, univerzitetnih profesorjev, ekologov in številnih drugih, da bo brexit katastrofa za Britanijo, »ganejo« probrexitske politike, posebno konservativce? Britanskih bogatašev, ki redno polnijo blagajno vladajoče konservativne stranke, niti malo.

Ravno včeraj so opozorili, da bi morala Theresa May odkorakati z brexitskih pogajanj, če bi kazalo na »nezadovoljiv in neugoden sporazum«. Eden od donatorjev je zato, ker se pogajanja ne premaknejo nikamor, ocenil, da so v vladi ministri, naklonjeni članstvu v EU, ki imajo stockholmski sindrom (s tem psihologi ocenjujejo navezanost ugrabljencev na ugrabitelje). Odhod brez sporazuma zagovarjajo kljub opozorilom nove parlamentarne raziskave, da bi odhod brez sporazuma sprožil množičen odhod tujih družb, izgubo številnih delovnih mest in veliko podražitev vsega v Britaniji, pa tudi katastrofo v irski ekonomiji. Kaj pa volilci, katerih večina se je junija lani izrekla za brexit, ker jim je probrexitski tabor tako lagal, kot volilcem še nikoli prej, vsaj v Britaniji, ni lagal nihče?

Čeprav Mayeva in ministri kar naprej ponavljajo, da je brexit demokratična volja ljudstva, to ni več res. V poreferendumskih najmanj trinajstih velikih raziskavah javnega mnenja je večina vprašanih v enajstih raziskavah tako ali drugače povedala, da noče brexita.

Če ta ne bi bil ideološki projekt desnice v konservativni stranki, katere cilja sta še bolj neomejena vladavina elit in neoliberalizma ter spreminjanje Britanije v davčno oazo na obrobju Evrope (superbogataši z vsega sveta naj bi se zbirali v Britaniji!), bi Theresa May že sporočila rojakom, da bo brexit hudo prizadel veliko večino med njimi, da ga ni mogoče izpeljati v dobro države in naroda ter da se je zato odločila, da brexit ukine ali pa razpiše nov referendum.