Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ki ga vodi Anja Kopač Mrak, predlaga, da se denarna socialna pomoč za samske osebe zviša na 331 evrov. Ta socialni transfer, ki ga prejemajo najrevnejši, zdaj znaša 298 evrov, enajst odstotkov višje nakazilo pa bi lahko po oceni ministrstva prvič izplačali maja prihodnje leto.

442 evrov samo za najnujnejše stroške

Zakon ministrstvu nalaga, da vsakih pet let izračuna višino minimalnih življenjskih stroškov in če ti za petino presegajo znesek denarne socialne pomoči (DSP), se mora ta socialni transfer zvišati. Čeprav je bil prejšnji izračun narejen leta 2009, je bil zadnji objavljen šele včeraj.

Tako kot pred osmimi leti je izračun napravila Nada Stropnik z Inštituta za ekonomske raziskave. Na podlagi tega, kaj so prebivalci Slovenije kupovali leta 2015, je izračunala, da »ocenjeni minimalni življenjski stroški v letu 2016 znašajo 613,41 evra na mesec«, 442 evrov pa je bilo lani potrebnih za najnujnejše izdatke, kot so hrana in brezalkoholne pijače, oblačila in obutev, stanovanje, voda, električna energija, plin in drugo gorivo, zdravstvo, prevoz, komunikacije in izobraževanje. Znotraj tega hrana in brezalkoholne pijače predstavljajo 27 odstotkov ali 119 evrov.

Med najnujnejše izdatke Nada Stropnik ni štela alkoholnih pijač in tobaka, stanovanjske in gospodinjske opreme, sprotnega vzdrževanja stanovanja, rekreacije, kulture, obedovanja v gostilnah, počitnic ter raznovrstnega blaga in storitev.

»Past neaktivnosti«

Na ministrstvu so njeno raziskavo prejeli aprila, včeraj pa so sporočili, da bodo predlagali denarno socialno pomoč v višini 75 odstotkov najnujnejših življenjskih stroškov; torej enako, kot so storili ob zadnji spremembi. Razlog, da predlagajo 331 evrov, ne pa 442 evrov ali celo 613 evrov, je po njihovih besedah razmerje do minimalne in povprečne plače, ki znašata 614 oziroma 1050 evrov na mesec. Premajhna razlika do minimalne plače namreč po prepričanju sekretarke na ministrstvu Martine Vuk povzroča »past neaktivnosti«, saj naj bi bili ljudje nemotivirani za delo, če razlika med socialno pomočjo in plačo ni dovolj velika.

Ob predlogu novega zneska DSP je sekretarka predstavila primerjavo štiričlanskih družin z različnimi viri prihodkov. Takšna družina, v kateri so starši brezposelni, bi po novem dobila 1332 evrov na mesec, družina, v kateri oba od staršev prejemata minimalno plačo, pa 1700 evrov mesečno.

Brezposelni si lahko znesek DSP zvišajo s tako imenovanim dodatkom za delovno aktivnost, ki, odvisno od obsega aktivnosti, znaša 86 ali 169 evrov. Kot »delovna aktivnost« šteje aktivno iskanje zaposlitve, opravljanje neplačanega pripravništva ali prostovoljstvo. Ta dodatek trenutno prejema okoli šest tisoč prejemnikov DSP oziroma nekaj več kot desetina.

Predlog višje minimalne plače znan prihodnje leto

Preden je ministrstvo objavilo nov izračun minimalnih stroškov in nov znesek DSP, so javni poziv k zvišanju DSP na najmanj 385 evrov objavili Zveza prijateljev mladine, Društvo Petka za nasmeh in Delavska svetovalnica. Opozicijska stranka Levica pa je v četrtek predlagala zvišanje minimalne plače na 700 evrov ter spremembo, ki bi pomenila, da bi tudi pri najslabše plačanih delavcih vsi dodatki k plači predstavljali višjo neto izplačilo. Vodja stranke Luka Mesec je zatrdil, da je slovensko gospodarstvo dovolj konkurenčno za tak dvig, hkrati pa bi odpadli vladni razlogi, ki zavirajo dvig denarne socialne pomoči na znesek minimalnih stroškov.

Ministrstvo ta predlog zavrača in v sodelovanju s socialnimi partnerji pripravlja svojega. Minimalna plača naj bi se po novem določala glede na minimalne stroške in glede na produktivnost. Anja Kopač Mrak je prejšnji teden napovedala, da bo minimalna plača presegala prag tveganja revščine, ki zdaj znaša 617 evrov ali tri evre več kot minimalna plača. Predlog naj bi bil znan v začetku prihodnjega leta, včeraj pa je Martina Vuk dejala, da občutnejši dvig minimalne plače ni mogoč, ker bi bila potem preblizu povprečni plači. Pojasnila je, da morajo biti dela z različnimi stopnjami odgovornosti plačana različno.

Če se bo denarna socialna pomoč dvignila na 331 evrov in bi se hkrati ohranilo sedanje razmerje do minimalne plače, bi slednja morala znašati 684 evrov mesečno. Če bi DSP znašala 442 evrov, bi tako neto minimalna plača morala znašati 912 evrov mesečno.