Z nenavadnim primerom izgube sluha, omotice, utrujenosti in drugih težav okoli 24 ameriških diplomatov na Kubi se od februarja dalje ukvarja okoli dva tisoč kubanskih kriminalistov, audiologov oziroma zdravnikov, ki so specializirani za področje sluha in ravnotežja, ter celo matematikov. Preiskava, ki je še v teku, trenutno ni odkrila ničesar, kar bi podkrepilo trditve o napadu. So pa kubanske oblasti zelo kritične do ameriške strani. ZDA obtožujejo, da ne sodeluje s preiskavo, predvsem pa jih motijo obtožbe o zvočnem orožju.

»To je nemogoče. Gre za znanstveno fantastiko,« je o možnostih zvočnega napada povedal podpolkovnik Jose Alonzo, ki kot strokovnjak sodeluje v preiskavi. »Trditev ne zdrži že s tehničnega vidika.« Kuba, ki zanika, da bi imela takšno orožje, opozarja, da ga za napad ne bi mogla uporabiti niti kakšna tretja država. Pravijo, da bi takšno orožje prizadelo tudi druge ljudi v bližini. Vse očitke ZDA zato označujejo kot obrekovanje.

Sumljive zvoke označili za neškodljive

Ker ZDA kubanskim preiskovalcem niso omogočile dostopa do diplomatov, ki so kazali sumljive simptome ali do hiš, kjer naj bi se napadi pripetili, so preiskovalci preučevali okolice hiš in se pogovarjali s sosedi. Za neškodljive so ocenili tudi 14 posnetkov zvokov, ki so jim jih kot dokazno gradivo posredovali Američani.

Washington je zaradi suma napada na ameriške diplomate s Kube odpoklical več kot polovico osebja veleposlaništva v Havani, v začetku tekočega meseca pa so iz ZDA izgnali tudi 15 kubanskih diplomatov. Da je za poškodbe ameriških diplomatov kriva Kuba, je prepričan tudi ameriški predsednik Donald Trump.