Na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana je še naprej burno. V torek zvečer je po neuradnih informacijah strokovna direktorica Anamarija Meglič napovedovala odstop, a se zanj na koncu ni odločila. Krizo vodenja imajo tudi v svetu bolnišnice, kjer ni bil položaja predsednika po odstopu Tomaža Glažarja pripravljen prevzeti nobeden od članov.

Dodatno razčiščevanje

Tudi svetniki še vedno razčiščujejo dogajanje na pediatriji, od klinike pa pričakujejo poročilo o razmerah v otroški kardiologiji. Od strokovnega direktorja kirurške klinike Matjaža Veselka in tamkajšnje glavne medicinske sestre Zdenke Mrak pa, da razjasnita stanje na kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. Prerekanja zaradi starosti bolnikov, ki jih sprejemajo na otroški intenzivni terapiji, se vlečejo že dlje časa. Na težave s premeščanjem otrok med 14. letom in polnoletnostjo sta opozorila tako analiza kot notranji nadzor ob lanski smrti štirinajstletnega fanta. Trenja med različnimi deli največje slovenske bolnišnice so se nadaljevala tudi letos.

Položaj vršilke dolžnosti strokovne direktorice Pediatrične klinike je Megličeva prevzela po tistem, ko se je s koncem avgusta mandat iztekel dotedanjemu strokovnemu direktorju Rajku Kendi, na zadnji razpis za direktorja s polnim mandatom pa se ni prijavil nihče. Generalni direktor UKC Ljubljana Andraž Kopač je Kendi letos kar dvakrat vročil predlog razrešitve zaradi razmer na kliniki, a končne odločitve ni sprejel. V nasprotju s Kendo, ki je bil nekaj časa tudi na čelu službe za kardiologijo Pediatrične klinike, naj Megličeva po odstopu dosedanjega vodje Sama Vesela ne bi prevzela še te dodatne funkcije. V kliničnem centru novega vodjo otroške kardiologije tako še iščejo.

Megličeva vztraja, da otroke obravnavajo varno in kakovostno. Tožbe Vesela in njegovega predhodnika Tomaža Podnarja zaradi sporne analize dogajanja pred smrtjo dojenčka leta 2015 v bolnišnici včeraj niso komentirali. Zdravnika, ki tožita svojega delodajalca, poudarjata, da se o očitkih v analizi sploh nista imela priložnosti izreči. V službi za odnose z javnostjo UKC Ljubljana pravijo, da vodstvo tožbe še ni prejelo.

»Kolateralna škoda« škandalov

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je včeraj spomnila na zagotovila vodstva UKC Ljubljana, da so v veliki meri odpravili sistemske nepravilnosti, izboljšali odnose ter da delajo varno in kakovostno. »Dogodki v zadnjih dneh dokazujejo prav nasprotno,« ministrica ne skriva nezadovoljstva. Od Andraža Kopača, ki ga je letos prav zaradi stanja v otroški kardiologiji že pozivala k odstopu, pričakuje poročilo o razmerah na Pediatrični kliniki.

Težave te klinike skupaj z dogajanjem v svetu bolnišnice že vplivajo na klimo v vsej ustanovi, meni predsednik sindikata UKC Ljubljana Matija Cevc. »Tudi če so težave samo na enem oddelku, se to prenese na ves klinični center. Stroka v tej bolnišnici je sicer na visoki ravni, a stalni škandali povzročajo kolateralno škodo.« Do sporov lahko res prihaja v vseh delovnih okoljih, je dodal, težava pa nastane, ko »igre« posameznikov prevzamejo vso ustanovo. Sedanje stanje uničuje veselje do dela, opaža v stikih z zaposlenimi. »Vsi, ki odločajo, so svojo vlogo slabo opravili.«