Savdska kraljeva družina nikoli ni bila sramežljiva, ko gre za njeno bogastvo. Samo spomnite se, kako smešno je bilo pred nekaj tedni opazovati kralja Salmana bin Abdulazisa Al Sauda, ko je z več sto člani osebja in tonami luksuzne krame priletel na obisk k Vladimirju Putinu in se namesto pompoznega prihoda zataknil na zlatih tekočih stopnicah, ki bi ga morale pripeljati z letala do tal. Stopnice so nehale delovati po nekaj centimetrih vožnje, kralj, eden redkih absolutnih monarhov na svetu, pa je nekaj minut razmišljal o svojem naslednjem koraku. Videti je bilo, kot da ga je družinsko premoženje, ki ga poleg šestih palač ocenjujejo na 1,4 trilijona dolarjev, odvadilo celo hoditi, a je na koncu le dokazal, da se še spomni, kako premikati noge.

Če je bil Salman bin Abdulazis takrat tarča posmeha, popolnoma drugačne odzive v javnosti sproža njegov 32-letni sin, kronski princ Mohamed bin Salman Al Saud. Naslednji v vrsti za prestol iz družine, ki velja za najbogatejšo na planetu, je ta teden na investicijski konferenci v Riadu napovedal gradnjo megamesta, ki bo stalo približno 500 milijard dolarjev in bo kraljevino potisnilo v novo, modernejšo smer. Čas je za drugačno državo, meni princ, takšno, ki ne bo več odvisna od nafte, zaradi katere je Savdska Arabija po letu 1938, ko so jo odkrili, sploh obogatela.

Mesto s svojo zakonodajo

Prinčevo idejo bo omogočilo prvo od mest nove generacije Neom, v katerem »ne bo prostora za tradicijo«. »To ne bo mesto za konvencionalne ljudi ali konvencionalne družbe, to bo mesto za sanjače sveta. Imamo močno politično voljo in željo ljudstva. Izpolnjeni so vsi dejavniki, potrebni za uspeh, da v Savdski Arabiji ustvarimo nekaj velikega,« je Mohamed bin Salman napovedal na enem od svojih redkih javnih nastopov in razkril načrt za poslovno-industrijsko cono na severozahodni obali Rdečega morja, ki bo obsegala 26.500 kvadratnih kilometrov.

Za gradnjo mesta oziroma skupine mest in vasi bo potrebnih 500 milijard dolarjev, ki jih bodo prispevali savdska vlada ter tuji in domači investitorji. Širilo se bo proti Egiptu in Jordaniji ter bo imelo vlogo »veličastnega novega mostu« med Evropo, Azijo in Afriko. Poganjala ga bo čista, izključno sončna in vetrna energija, osredotočeno pa bo na podjetja, ki se bodo ukvarjala z energijo, vodo, biotehnologijo, hrano, zabavo in sodobno proizvodnjo. Neom bo imel svojo davčno in delovno zakonodajo in avtonomno sodstvo ter bo deloval neodvisno od vlade, z investitorji pa se bodo posvetovali v vseh fazah njegovega razvoja. Projekt bo vodil Klaus Kleinfeld, šef nemškega Siemensa med letoma 2005 in 2007, kot kaže, pa se bodo pri njegovem nastanku zgledovali po Dubaju iz sosednjih Združenih arabskih emiratih.

Uničil bo ekstremne ideologije

Savdska kraljevina je v preteklosti že predstavila načrt, da bo na stotine kilometrov obale Rdečega morja spremenila v polavtonomno turistično območje, kjer bodo veljali »zakoni po mednarodnih standardih«. V praksi to pomeni, da se nesrečnim turistom ne bo več dogajalo, da bodo pristali v zaporu, ker se bodo s komolcem pomotoma obregnili ob konservativnega Arabca, kot se je zgodilo 27-letnemu Britancu v Dubaju, ženske pa bodo lahko počele še kaj več, kot vozile avto. Promocijski videospot za Neom, v katerem dekleta tečejo v pajkicah, delajo z moškimi in igrajo inštrumente v glasbenih skupinah, je za savdske ženske namreč še vedno le odlomek iz njihovih sanj, bodo pa te lahko postale resničnost v Neomu.

»Želimo živeti normalno življenje, življenje s strpno religijo in običaji, da bomo lahko sobivali s svetom in postali del njegovega razvoja. Sedemdeset odstotkov savdske populacije je mlajše od 30 let. Če sem iskren, ne bomo preživeli naslednjih 30 let tako, da se bomo ukvarjali z ekstremnimi ideologijami. Uničili jih bomo danes in takoj,« je bil princ jasen na konferenci v Riadu. Neom je le ena od postaj proti zmernemu islamu, odpiranju družbe in novi industriji. Program reform pod imenom Vizija 2030, ki ga je začel uresničevati pred dvema letoma, je nedavno prinesel odpravo zakona, ki je Savdijkam prepovedoval vožnjo avtomobila, vendar pa princa čaka še veliko dela. Za začetek to, da bodo ženske, tudi njegova žena Sara bin Talal, s katero ima hčer in sina, življenjske odločitve lahko sprejemale same. Zdaj namreč še vedno za skoraj vse potrebujejo dovoljenje moškega varuha, pa tudi če je to njihov osemletni sin.