Že prejšnji mesec je samostojna svetnica Levice Nataša Sukič na župana Zorana Jankovića naslovila pisno pobudo, za katero so jo navdihnili Danci. Natančneje primer dobre prakse iz Köbenhavna, kjer so že leta 2010 določili, da mora imeti vsaka na novo zgrajena stavba zeleno streho.

»Izjema so tiste stavbe, ki imajo streho nagnjeno za več kot 30 odstotkov, vse preostale morajo streho spremeniti v vrt, trato ali celo zasaditi nekaj dreves,« je navedla Sukičeva in dodala, da je vodstvo danske prestolnice ubralo to pot iz zelo prepričljivih razlogov. Zelene strehe namreč absorbirajo deževnico, uravnavajo temperaturo, izboljšujejo kakovost zraka, ustvarjajo dom čebelam, pticam in prebivalcem mesta omogočajo samooskrbo, če si slučajno na njih lahko uredijo vrtičke.

Podoben mestni zakon naj bi poznali tudi v Parizu, kjer pa so se odločili za dve možnosti – investitorji lahko izbirajo, ali bodo streho ozeleneli ali pa jo bodo pokrili s sončnimi celicami. Pod vtisi trajnostnih zgledov iz tujine se je tako tudi ljubljanski lokalni odbor Levice ob napovedanih spremembah občinskega prostorskega načrta oglasil, da bi mestna oblast vanj vnesla določbe o obveznih zelenih strehah – vsaj pri novih stanovanjskih gradnjah mestnega stanovanjskega sklada in pri novih objektih javnih zavodov, ki imajo običajno ravne strehe, pokrite s kovino – vrtci, športne dvorane in podobno.

Po skoraj enem mesecu je prejšnji teden mestna svetnica Sukičeva končno dobila odgovor z občinskega oddelka za urejanje prostora, v katerem so jo seznanili, da se strinjajo s prejeto pobudo in da mestna občina Ljubljana pravzaprav že ima v občinskem prostorskem načrtu določilo na to temo, ki velja tako za občinske kot zasebne objekte.

»Izvedbeni del v 19. odstavku 32. členu že določa, da je na vseh objektih, ki imajo ravno streho z več kot 600 kvadratnimi metri neto površine (brez svetlobnikov, strojnic in drugih objektov na strehi), treba urediti zeleno streho. Izjema so strehe, ki so zaradi tehnološkega procesa oblikovane tako, da ureditev zelene strehe ni mogoča,« je citirala predstavnica pristojnega oddelka. Kako pa je v primeru manjših objektov? Medtem ko zasebnikov ne zavezujejo ali spodbujajo k temu, pravijo, da javni stanovanjski sklad ljubljanske mestne občine in občina seveda lahko urejata zelene strehe na vseh objektih, katerih investitorja sta. Žal v praksi še nimajo veliko za pokazali, je pa treba omeniti, da je trenutno v nastajanju novi vrtec v Kašlju, ki bo imel ozelenjeno okroglo ravno streho. dv