V šempetrski bolnišnici so po lanskem odmevnem razkritju preplačevanja kolčnih protez naročili revizijo. Njene vsebine javnosti niso želeli razkriti, so pa z njenimi ugotovitvami seznanili novogoriške kriminaliste. Po skoraj enoletni preiskavi so kriminalisti danes sporočili, da so enega od zaposlenih v bolnišnici ovadili zaradi kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev. Zaradi njegovega negospodarnega ravnanja z javnim denarjem je bila po oceni kriminalistov bolnišnica med letoma 2012 in 2015 oškodovana za 138.000 evrov, saj so kolčne proteze plačevali po 10 do 48 odstotkov višjih cenah kot v drugih bolnišnicah.

Prvi novogoriški kriminalist Marino Pangos danes ni želel razkriti, koga so ovadili, potrdil je le, da osumljeni ni več zaposlen v bolnišnici. Direktorica bolnišnice Nataša Fikfak je potrdila, da je v tistem času službo za javna naročila vodila Katjuša Žigon, vendar pa o imenu osumljenega prav tako ni želela govoriti. »Gre za osebo, ki je bila zaposlena v bolnišnici. Z imeni boste seznanjeni, ko bo obtožnica pravnomočna,« je zagotovila in dodala, da bo bolnišnica posegla po vseh pravnih sredstvih, da dobi denar povrnjen.

Znano je, da so v šempetrski bolnišnici do leta 2015 kolčne proteze kupovali prek posrednika, podjetja Primsell, in to po veliko višjih cenah kot druge slovenske bolnišnice. Kriminalisti so imeli sprva več osumljencev tako iz vrst zaposlenih v bolnišnici kot iz vrst dobaviteljev, po razgovorih, pregledu zasežene dokumentacije in primerjavi cen pa na koncu izbor zožili na enega zaposlenega. »Ugotovljeno je bilo, da obstaja utemeljen sum, da je v postopku naročanja zavestno kršil predpise zakona o javnem naročanju in pravilnik o javnem naročanju, ki opredeljujeta zakonitost, namenskost, učinkovitost in gospodarnost razpolaganja z javnimi sredstvi. S tem je omogočil negospodarno uporabo teh sredstev,« je pojasnil Pangos in poudaril, da osumljeni sam od tega ni imel nobene osebne koristi.

Kriminalisti so v preiskavi preverjali tudi morebitne nepravilnosti pri javnem naročanju v bolnišnici, morebitne povezave med zaposlenimi in dobavitelji ter morebitno zlorabo uradnega položaja, a po besedah Pangosa v teh primerih niso ugotovili nepravilnosti in znakov kaznivih dejanj.

V šempetrski bolnišnici so po razkritju prevetrili službo za javno naročanje in jo pripojili k skupni nabavni službi. »Naročanje ni v domeni ene same osebe,« pojasnjuje direktorica. Na novem javnem razpisu za izbiro dobavitelja so pri nekaterih delih kolčnih protez dosegli tudi do 30 odstotkov nižje cene. Nekdanji dobavitelj Primsell se na razpis ni prijavil, trenutno kolčne proteze kupujejo od štirih različnih dobaviteljev.