»Edini način reševanja problema skoraj vseh britanskih državljanov, ki so se bojevali za Islamsko državo, je, da se jih pobije.« To je za politika, državnega sekretarja za mednarodni razvoj Roryja Stewarta, ki je nekdanji diplomat, nevsakdanja in verjetno nepričakovana izjava. Sam je priznal, da gre za »zelo težka moralna vprašanja«, a poudaril, da Britanci, ki so se pridružili Islamski državi, predano verjamejo v skrajno sovražno doktrino in v pobijanje, nasilje in surovost kot pot za ustvarjanje države – kalifata iz osmega ali sedmega stoletja. S tem so se »odtujili od kakršne koli pripadnosti oziroma lojalnosti Britaniji«.

Uboj ali prevzgoja?

»Ker predstavljajo resno grožnjo varnosti Britanije, lahko pričakujejo, da bodo ubiti,« je zaključil Stewart, ki je posegel v vročo britansko polemiko o tem, kaj narediti z britanskimi državljani – islamskimi fanatiki, ki se bodo zaradi vojaškega poraza Islamske države v Iraku odločili za vrnitev v Britanijo. Številni Britanci mislijo, da bi jih morali zapreti v posebna taborišča. Kot so nekoč ujete pripadnike Ire, ki so v teh taboriščih postali še večji skrajneži. Stewartove besede so v nasprotju z mnenjem uradnega svetovalca krone o protiteroristični zakonodaji, advokata Maxa Hilla, o britanskih državljanih – borcih Islamske države v Iraku in Siriji. Po njegovem tistih, ki so se pridružili Islamski državi zaradi naivnosti, ne bi smeli niti kazensko preganjati, ko se vrnejo domov, ampak jih prevzgojiti oziroma jih na novo vključiti v britansko družbo. »Če se bodo vrnili v Britanijo, bi jih sicer morali aretirati in jih postaviti pred roko pravice v skladu z normalno britansko zakonodajo,« je dejal Hill.

Po ameriškem zgledu?

Predstavnik britanske vlade je besede državnega sekretarja Stewarta pospremil z oceno, da so v skladu z ameriškim stališčem. To je res. Glavni ameriški odposlanec v mednarodni koaliciji, ki se bojuje proti Islamski državi, Brett McGurk je malo pred Stewartom o svoji misiji dejal, da »mora poskrbeti za to, da vsi tuji borci Islamske države v Siriji tam tudi umrejo«. Prevladuje ocena, da se je Islamski državi pridružilo okoli 30.000 tujcev. V Britaniji ocenjujejo, da so britanska vojna letala ubila približno 3.000 pripadnikov Islamske države. Direktor domače varnostne službe MI5 Andrew Parker je v nedavnem nenavadno odkritem javnem govoru, za katere se direktorji te zelo skrivnostne varnostne službe odločijo malo kdaj, dejal, da je bilo ubitih več kot 130 od več kot 800 britanskih državljanov, ki so se bojevali za Islamsko državo v Iraku in Siriji.

MI5 preprečil 20 napadov v štirih letih

Parker je tudi dejal, da se Britanija sooča z najbolj resno teroristično grožnjo v zgodovini. Britanija naj bi letos doživela dramatično povišanje grožnje islamskega terorizma (trije napadi, dva v Londonu in en v Manchestru, so zahtevali 36 življenj): »Ta grožnja je večdimenzionalna, razvija se hitro, njen obseg in tempo pa sta takšna, kakršnih še nisem doživel v 34 letih svoje kariere. Danes je več terorizma kot kdaj prej, hitreje nas doleti in težje ga je odkriti,« je dejal Parker, ki mu je britanska vlada dala zeleno luč za povečanje osebja MI5 s 4000 na 5000 . V zadnjih štirih letih naj bi MI5 preprečila kar dvajset terorističnih napadov islamskih fanatikov. Od tega v zadnjih sedmih mesecih sedem. Dodatno potencialno grožnjo po Parkerjevih besedah predstavlja približno 850 britanskih državljanov, ki so odšli med borce Islamske države. Ko in če se bodo vrnili. Dodal je, da se še ne vračajo množično.