Ljubljanski mestni svet je na današnji seji v slabi uri sprejel rebalansa proračuna za letošnje in prihodnje leto. Razpravljala je namreč le peščica od svetnikov, ki so morali za odločanje predelati zelo zajetno gradivo. Ob tem pa so svetniki tik pred sejo dobili še 24 županovih amandmajev, ki so še dodatno premetali prihodke in odlive obeh proračunov.

Nataša Sukič (Levica) je pripravljalcem proračuna in županu Zoranu Jankoviću dejala, da bi svetniki toliko amandmajev morali dobiti vsaj nekaj dni prej, »da bi jih lahko prebrali in razumeli«. Po njenem mnenju bi le tako svetniki lažje umestili amandmaje v celoten kontekst rebalansov. »Razumem, da ima župan po poslovniku pravico amandmaje dati tik pred zdajci. Svetniki moramo to storiti 12 dni pred sejo,« je primerjala Sukičeva.

Sukičeva je sicer glasovala proti rebalansoma proračuna s pojasnilom, da je občina že pri pripravi obeh izvornih proračunov zanemarila vse socialno naravnane predloge Levice, ki niso bili finančno zajetni projekti, a bi izboljšali življenja občanov. Levica je recimo predlagala, da bi občina vse varnostnike in čistilke zaposlila, ne pa da bi te storitve najemala prek drugih družb.

Župan je pri obravnavi amandmajev pojasnil, da je večina amandmajev potrebnih, da bi občina formalno ugodila pogojem za kandidaturo na razpise za evropska sredstva. Občina bo recimo pridobivala evropska sredstva za ureditev kolesarske infrastrukture na Dunajski, Njegoševi, Parmovi, Drenikovi, Vodnikovi, Tržaški, Kajuhovi cesti in na ulici Ob Ljubljanici, za prenovo Trubarjeve ceste in Erjavčeve ceste z navezavo na še neprenovljeni del Trga republike. »Ob teh amandmajih sem dobil občutek, da vidimo, da nekje lahko dobimo evropski denar za določen projekt, in nato ves proračun obrnemo na glavo v ta namen. Tisto, kar smo že dolgo časa načrtovali, pa prestavljamo v prihodnje proračune,« je županove amandmaje komentiral Janez Žagar (SLS). Župana je vprašal, ali ne bi mogli vseeno poiskati načinov, da bi evropska sredstva pridobili za določene projekte, ki se prelagajo iz proračuna v proračun. Janković mu je odgovoril, da govori na pamet in da mora občina evropska sredstva porabiti namensko, zato pri tem nimajo manevrskega prostora. Ob tem je župan poudaril, da občina kandidira na vseh razpisih, na katerih imajo možnost pridobiti sredstva. »Na približno 20 odstotkih razpisov smo uspešni,« je omenil župan.

Na letošnji proračun je precej vplivala pozna odločba evropske komisije za pridobitev kohezijskih sredstev za nadgradnjo centralne čistilne naprave v Zalogu ter gradnjo kanalizacijskega kanala C0 in manjkajoče kanalizacije. Po pojasnilu začasne vodje oddelka za finance in računovodstvo Saše Bistan so te investicije prenesli v prihodnje leto, zato takrat pričakujejo priliv prvih večjih zneskov evropskih sredstev.

Potrjevanje rebalansov proračunov pa je pokazalo, da bo ljubljanska občina pridobila nekoliko več denarja iz državnega proračuna, kot je sprva pričakovala. V letošnjem letu bo občina dobila 816.000 evrov več dohodnine na račun povečanja povprečnine za občine, tik pred zdajci pa je občina dobila še informacijo, da bo dobila predvidoma 1,9 milijona evrov dohodnine več tudi na račun izvajanja nalog glavnega mesta. Še boljši izkupiček si občina od države obeta prihodnje leto, ko bo za izvajanje nalog glavnega mesta dobila 12,3 milijona evrov.