Najbolj očiten rezultat z evropskimi sredstvi podprtega projekta FIRST, namenjenega pomoči žrtvam nasilja, je v Sloveniji mreža 35 varnih točk. Gre za podjetja, društva, javne in zasebne ustanove z različnih področij, ki so opremljena z nalepko Točka pomoči za žrtve nasilja. »V vsaki od njih je oseba, ki je usposobljena za ravnanje v primeru nasilja. Če ste doživeli ali doživljate nasilje in se boste obrnili nanjo, vam bo pomagala poiskati ustrezno pomoč in vas spodbudila k reševanju težav. Lahko pa se na varnih točkah oglasijo tudi tisti, ki vedo ali sumijo, da se nekje dogaja nasilje, a ne vedo, kako pomagati,« pojasnjuje Irena Zemljič iz Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Projekt združuje partnerje iz štirih držav. V njem sodelujejo: ISA institut, Društvo SOS za ženske in otroke – žrtve nasilja, Skupnost centrov za socialno delo ter B2 izobraževanje in informacijske storitve, d. o. o., iz Slovenije, humanitarna organizacija AIRE Centre iz Velike Britanije ter nevladni organizaciji Center Dinamika iz Bolgarije in Centar za žene žrtve rata – Center ROSA iz Hrvaške.

Skozi 35 vrat do varnosti

Na vseh 35 točkah, ki so v različnih krajih po Sloveniji, so osebe, ki so za pomoč žrtvam ali očividcem nasilja opravile obsežno in natančno usposabljanje. »Cilj projekta je ozaveščanje o nasilju in predstavitev možnosti, ki jih ima vsak posameznik, da bi bilo nasilja v družbi manj,« pravi Zemljičeva. Prvi korak k temu pa lahko vsak stori z obiskom spletne strani projekta www.firstaction.eu. Tam je zbranih veliko dejstev, ki pomagajo prepoznavati nasilje, in nasvetov, kako pomagati žrtvam.

Nasilje ne izbira žrtev

Na spletni strani so tudi odgovori na pogosta vprašanja, na primer o tem, ali je telesno kaznovanje otrok kadarkoli dopustno, kako se odzvati na otrokovo neprimerno vedenje, poudarek je tudi na odkrivanju pogosto skritega nasilja nad starejšimi. Obiskovalci spletne strani pa lahko brezplačno uporabijo tudi elektronski priročnik, s pomočjo katerega se lahko še natančneje poučijo o ravnanju ob nasilju in o njegovem preprečevanju. Na omenjeni spletni strani je tudi seznam vseh varnih točk, vključenih v mrežo pomoči. Če bodo partnerji projekta zaznali interes novih ustanov za vključitev, bodo usposabljanje ponovili, obljublja Zemljičeva. Kljub številnim pomembnim spremembam na področju preprečevanja nasilja, sprejetim zakonom in praksam za preprečevanje nasilja ter zagotavljanju podpore in pomoči žrtvam, te pogosto še vedno molčijo. Po ugotovitvah partnerjev projekta pogosto nimajo ustreznih virov in zadostnih podpornih mehanizmov, ki bi jim pomagali tako pri prijavi nasilja kot pri vzpostavitvi varnega okolja brez nasilja.

»Žrtve nasilja nimajo dovolj informacij o pravicah in možnostih zaščite. Prav tako še vedno ni vsem dostopna ustrezna strokovna pomoč. Tako pri splošni kot tudi strokovni javnosti so še vedno uveljavljene napačne predstave glede nasilja v družini in nasilja zaradi spola,« dodajajo. Ob tem pa opozarjajo tudi na mnoge zgodbe, ki so se končale srečno, saj bodo morda katero od žrtev spodbudile k ukrepanju.