Prvega srečanja savdsko-iraškega bilateralnega koordinacijskega sveta sta se med drugim udeležila iraški premier Haider al Abadi in savdski kralj Salman. Abadi je srečanje označil za pomemben korak k izboljšanju odnosov med državama. Savdski monarh je dodal, da se regija spopada z izzivi, med katerimi so ekstremizem, terorizem in poskusi destabilizacije držav, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predvideno sodelovanje med državama je tako ekonomske kot varnostne narave. Obe državi se namreč spopadata s padcem cen nafte, Savdska Arabija pa med drugim poskuša zmanjšati iranski vpliv v Iraku.

Tillerson je srečanje označil za prelomno. Poudaril je, da je bilo zanj potrebno veliko moči in drznosti ter da je dogodek pokazatelj velikega potenciala v sodelovanju med državama. Prav tako je zahteval, da iranske milice, ki so se v Iraku doslej borile proti skrajni skupini Islamska država (IS), zapustijo državo.

Odnosi napeti od iraške invazije Kuvajta

»Iranske milice, ki so v Iraku, se morajo sedaj, ko se boj proti IS približuje koncu, vrniti domov,« je dejal na novinarski konferenci. »Vsi tuji borci se morajo vrniti v domovino,« je dodal.

Obisk ameriškega zunanjega ministra poteka v luči naporov omejevanja iranskega vpliva v regiji in naznanilu ameriškega predsednika Donalda Trumpa o agresivni strategiji zoper Iran in njegovo nestrinjanje z iranskim jedrskim dogovorom.

Odnosi med Irakom in Savdsko Arabijo so bili napeti vse od iraške invazije na Kuvajt leta 1990. Takrat je Rijad prekinil odnose z Bagdadom in zaprl svojo mejo s sosednjo državo. Odnosi so ostali napeti tudi po ameriškem posredovanju leta 2003, saj je nova iraška šiitska oblast okrepila sodelovanje z Iranom.

Po več srečanjih med predstavniki obeh držav so se odnosi med Irakom in Savdsko Arabijo otoplili.