»To, kar se je zgodilo, je žalostno. Dom je dobil v zadnjih letih popolnoma novo podobo. Sezono uradno končujemo sredi oktobra, sredi junija pa jo odpremo. Letos pa smo jo uradno končali še nekoliko prej, ker smo postavili nova stranišča, na strehi je bil nameščen tudi nov fotovoltaični sistem, zdaj pa tole,« nam je po petkovem večernem požaru v planinskem domu na Korošici dejala Mojca Perbil, ki ji je ta priljubljena planinska točka že štirinajst let drugi dom. Še v četrtek, nam pove oskrbnica, je vse pospravila in odklopila ter se v petek dopoldne napotila v dolino. Pred tem je še prejela klic 41-letne na Hrvaškem živeče Poljakinje, ki je prihajala na Korošico z dvema mladoletnima sinovoma. »Razložila sem ji, da naj pri Mlinarjevih, zadnji kmetiji na planini Podvežak, prevzame ključ zimske sobe, v kateri lahko prespijo. Okoli pol tretje ure popoldan smo se prav tam še srečali,« pravi Perbilova.

Ogenj se je v hipu razplamtel

Poljakinja, ki se je z otrokoma namestila v zimski sobi, je kljub napisom in dobro vidnim originalnim oznakam v roke vzela 20-litrsko plastenko petroleja, namenjenega za petrolejsko peč, misleč, da je v njej voda. Nekaj tekočine je odlila v lonec, da bi skuhala čaj. Ko je vnetljiva tekočina zavrela, je spoznala svojo zmoto, a je bilo že prepozno.

»Ogenj jo je poškodoval po obrazu, vratu, prsnem košu in rokah. Plinski štedilnik je takoj ugasnila, vnetljivo tekočino pa poskušala odstraniti iz objekta, pri čemer se je najverjetneje del petroleja polil, ogenj pa je v hipu zajel ves prostor. Vsi trije so se rešili iz goreče sobe, pozneje pa so bili s helikopterjem prepeljani v bolnišnico,« je povedala Milena Trbulin, tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje. Eden od fantov je dobil lažje poškodbe po roki in stopalu. Da je prišlo do zamenjave petroleja z vodo, naj bi v preiskavi ugotovili tudi celjski kriminalisti, ki so še v soboto ves dan opravljali ogled pogorišča. Po ogledu so škodo ocenili na visokih 300.000 evrov, zaradi suma povzročitve splošne nevarnosti pa bodo policisti Poljakinjo tudi kazensko ovadili.

Gasilci niso gasili, le umikali, kar so lahko

Na pomoč so na Korošico prvi s helikopterjem prileteli gasilci iz Kamniške Bistrice in Kamnika, potem tudi iz Luč, pridružili pa so se jim tudi kamniški in celjski gorski reševalci. »Ker je dostop do doma mogoč samo peš, je večino reševalcev in opreme pripeljal helikopter,« je še povedala Trbulinova. A žal so lahko gasilci in drugi le opazovali, kako so ognjeni zublji uničevali vse, kar so planinci v minulih letih postorili pri obnovi, v katero so vložili tudi nešteto prostovoljnih ur. »Nič nismo gasili, ker vode v zbiralnikih ni bilo, kar je po eni strani dobro, po drugi pa ne. Če bi gasili z vodo, bi namreč prišlo do kemične reakcije zaradi apnenca in bi bilo lahko še slabše. Dejansko smo iz objekta odstranili le plinske jeklenke in preprečili eksplozijo, zatem pa pred ognjem obvarovali še strojno sobo, agregat in drva. To je bila za nas ena od najbolj nenavadnih intervencij, ker nismo imeli česa vzeti v roke,« pravi Tomaž Funtek, poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Luče. Od doma na Korošici, ki so ga po več letih prav letos dokončno prenovili, pa so ostale le gole stene. Temu pritrdi tudi Aleš Kovač, član gorske reševalne službe Celje, ki se je takoj po klicu na pomoč peš podal na Korošico. Po njegovih informacijah je bila Poljakinja z otrokoma sploh prvič v našem visokogorju, kamor se že uvršča tudi dom na Korošici na 1808 metrih nadmorske višine.

Po besedah Perbilove so imeli v planinskem društvu Celje že v soboto sestanek, na katerem so se dogovorili, da bodo spomladi, takoj ko bo mogoče, začeli obnovo doma. »Organizirali bomo slovensko planinsko akcijo, odprli pa bomo tudi poseben transakcijski račun za zbiranje denarja. Druge poti ni,« pravi Perbilova.