Kljub obširnemu dnevnemu redu, ki je zajemal načrt Unijine prihodnosti, odnose s Turčijo in Iranom, varovanje zunanjih meja in nadzor nad notranjimi migracijami, digitalno Evropo, svobodno trgovino z južnoameriškim Mercosurom itd., je dvodnevni sestanek evropskega sveta zaznamoval brexit. Po četrtkovem srečanju z britansko premierko Thereso May so včeraj brez njenega sodelovanja ugotovili, da pogajanja o izstopu Otoka iz Unije niso v slepi ulici, da pa je napredek pri tem komaj opazen.

Mayeva je na včerajšnji tiskovni konferenci sicer sejala optimizem glede možnosti »dobrega« in »pozitivnega« ločitvenega dogovora kot tudi optimizem v primeru, če ga ne bo mogoče doseči. Novinarjem je pri tem dejala, da bi bilo za njeno vlado neodgovorno, če ne bi bili pripravljeni na vse možnosti, o finančnih posledicah oziroma številkah, ki krožijo v javnosti, pa ni hotela govoriti. Večinoma se je sklicevala na svoj nedavni govor, ki ga je o brexitu imela v Firencah, ko je zagotovila, da nobena članica zaradi njega ne bo plačala več ali prejela manj denarja, kar se je razumelo, da bo Britanija v Unijino blagajno prispevala toliko, kolikor znaša njen prispevek v proračun do konca sedanjega večletnega finančnega okvira.

Najtrši bo finančni oreh

Voditelji preostalih članic EU so v glavnem prav tako izpostavljali optimizem. Nemška kanclerka Angela Merkel je na primer poudarila, da ni nikakršnih indicev, da pogajanja ne bodo uspešna. Slovenski premier Miro Cerar pa je v povezavi s finančno poravnavo ocenil, da bo med drugim verjetno treba določiti vsaj okvirne zneske. »To bo zagotovo eden najtrših orehov v tem prvem delu pogajanj, ki pa mora biti strt.« Po včerajšnjem posvetu o nadaljevanju pogajanj so voditelji pozvali k »notranjim pripravljalnim pogovorom« članic o odnosih z Veliko Britanijo in k prehodnemu obdobju pred vzpostavitvijo novega partnerstva z Otokom.

Na evropskem svetu so sicer premleli tako imenovani načrt voditeljev za prihodnost EU, ki vključuje nove metode dela za zagotovitev učinkovitejšega odločanja ob ohranitvi enotnosti v povezavi. Pripravil ga je predsednik sveta Donald Tusk v sodelovanju z vsemi voditelji EU. Podprte ideje temeljijo na osredotočanju na praktične rešitve problemov državljanov EU, postopnem ukrepanju in ohranitvi enotnosti v Uniji. Za hitre rešitve pa Tusk predlaga novo metodo, ki ne vključuje dolgih priprav osnutkov dokumentov, uveljavil pa naj bi jo že na socialnem vrhu v Göteborgu sredi prihodnjega meseca. de, sta