Potem ko je vrhovno sodišče že pred časom pravnomočno ugotovilo, da je Univerza na Primorskem (UP) z rektorjem Draganom Marušičem na čelu Vesno Mikolič z mesta dekanke fakultete za humanistične študije razrešila nezakonito, je pred dnevi postala pravnomočna še druga sodba. Višje delovno in socialno sodišče je presodilo, da je univerza Mikoličevi neutemeljeno odpovedala pogodbo o zaposlitvi na mestu dekanke. Razlogi, ki jih je za očitano nesposobnost navedla univerza, sodišča namreč niso prepričali.

Mikoličevi 5000 evrov odškodnine

Višje sodišče je skoraj v celoti soglašalo z argumenti delovnega sodišča in s prisojeno odškodnino za razliko, ta znaša 4979 evrov z obrestmi. Znižalo je le višino stroškov, ki jih mora univerza povrniti Mikoličevi – z 2489 evrov na 2080 evrov.

Univerza na Primorskem, ki jo je zastopal razvpiti odvetnik Velimir Cugmas, je Mikoličevi odpovedala pogodbo o zaposlitvi, ker da ni bila sposobna organizirati študijskega procesa skladno z okrnjenimi finančnimi možnostmi fakultete in z ustreznimi ukrepi sanirati finančnega stanja. Za krčenje sredstev je bila sicer v največji meri kriva država, ki je leta 2009 spremenila sistem financiranja univerz. Poleg tega naj bi Mikoličeva tudi prekoračila pooblastila in nenamensko porabljala javna sredstva, med drugim za večerje in kosila s sodelavci in študenti v bližnjih restavracijah.

Sodišče je pregledalo obširno dokumentacijo in zaslišalo več prič, med njimi nekdanjega prodekana FHŠ Lenarta Škofa in nekdanjega vršilca dolžnosti dekana Gorazda Drevenška. Oprlo se je tudi na izpovedi rektorja Marušiča in prorektorja Roka Straška. Na podlagi slišanega je menilo, da Mikoličeva leta 2011 res ni prilagodila organizacije študijskega procesa okrnjenim sredstvom za študijsko leto 2011/2012, toda tega dejstva ni upoštevalo.

Kot dekanka je storila vse

Po zakonu lahko sodišče domnevno nesposobnost delavca presoja le v zadnjih šestih mesecih pred odpovedjo. V tem času pa Mikoličeva ni mogla izpeljati ukrepov, ki bi imeli takojšnji finančni učinek, kot je zahteval rektor. Ni mogla, na primer, poseči v programe in znižati števila kontaktnih ur, saj je študijsko leto že potekalo. Da je v zadnjih šestih mesecih storila vse, kar je bilo v njeni moči, da bi sanirala finančno poslovanje, pa je potrdil celo Drevenšek, ki je Mikoličevo nasledil. Sodišče je na podlagi njegovega in Škofovega pričevanja zaključilo, da je materialne stroške in stroške dela znižala do minimuma ter pripravila načrt zniževanja stroškov in povišanja prihodkov do leta 2016.

O očitani nenamenski rabi sredstev se sodišče ni izreklo; to bi storilo le v primeru, če bi vodstvo univerze Mikoličevo odpustilo iz krivdnih razlogov, ne pa iz razloga nesposobnosti.