Maribor je lahko samo prešteval zadetke. Ena, dve, tri, štiri. Polčas. Pet, šest, sedem. Konec. In ves čas vedel, kje, kaj in kdaj je šlo tako (pre)hitro tako narobe, da Darko Milanič ni prepoznal svojih fantov. »To je najhujši poraz v mojem življenju,« je priznal kapetan Marcos Tavares. Po zgodovinskem, rekordnem porazu. Ni samo Maribor tako visoko izgubil kot še nikoli – nihče v zgodovini lige prvakov še ni zmagal 0:7 v gosteh, kot je v Ljudskem vrtu slavil Liverpool.

»Tista moja prva napaka… Poklapani smo bili prvih deset minut, dali so nam dva komada, videlo se je, da so razigrani,« Mitja Viler ni bežal od odgovornosti. Vedel je, predobro, da ga je najbolj polomil. Že v četrti minuti, načrt pa je bil, da bi zdržali vsaj deset, morda dobrih dvajset kot v Sevilli. Ampak zakaj je bil (vsaj) tako krut nato še drugi polčas? »Rekli smo si, da naredimo kakšen prekršek, dobimo kakšen karton, a se ne bomo preveč odprli. Moliš k bogu, da je tekme čim prej konec. To danes je res grozno za nas igralce, ne bo nekega spanca.«

Mohamed Salah je po desni abonirano prihajal izza hrbta, vsake toliko še Roberto Firmino in Philippe Coutinho. V torek neusmiljeno učinkoviti trojček, ki so ga nadgradili še menjave in razpoloženi James Milner. Nočna mora, če si nepozoren, kot so bili Viler, Kabha in Šuler. »Prihajali so od vsepovsod,« je priznal Viler. Se pozna, da tega v prvenstvu ne izkusijo? »Te hitrosti v Sloveniji razen pri Oduwi in Abassu pri Olimpiji ni. V glavi imaš, kako se boš postavil, a če na najvišji ravni zamudiš, ti zbeži mimo. Niso brez razloga plačevali za vse te igralce po 400 milijonov. Doma nam manjkajo močne tekme, a si po toliko močnih evropskih tekmah danes tega ne bi smeli dovoliti.«

Za Milaniča ni bila toliko kriva taktika, ne glede na to, da je raje kot Aleksa Pihlerja v konservativno sredino vtaknil odrezanega Martina Kramariča. »Ni Kramarič tisti, ki je odločil to tekmo, ampak smo bili enostavno preslabi. Po prvem golu v naši mreži je šlo vse po zlu. Potem smo bili do konca tekme slabi. Danes smo jih dobili po glavi, a moramo vedeti, da so nas ti fantje in ta postavitev popeljali tja, kjer smo. Odločilo je, da smo bili bistveno slabši od podobe, ki jo kažemo sicer,« je luč na koncu tunela videl Darko Milanič.

»Prepričan sem, da bi lahko tudi proti Liverpoolu s takšno postavitvijo odigrali odlično. Sami sebi smo ustvarjali težave. Ni bila odločilna postavitev, ampak miselnost. V Evropi je zgodba drugačna, težko je preklapljati. Lahko bi zaigrali tudi s petimi branilci in vezisti, a če potem na igrišču delaš nekaj, česar ne bi smel, kot se je nam dogajalo v zaključku tekme, ko smo prejeli še dva gola, se drugače ne more razplesti.« Marwan Kabha in Martin Milec sta bila med tistimi, ki so ocenili, da razlika med kluboma vendarle naj ne bi bila kar sedem golov.

»Prvi gol je padel kot posledica našega pritiskanja na nasprotnikove branilce. Po vodstvu smo bili mirnejši in bilo nam je veliko lažje. Prišli smo do sijajnega rezultata. Ko zabiješ sedem golov, moraš biti zadovoljen,« je bil kratek, jedrnat in spoštljiv Jürgen Klopp. Vsaj do sobote in gostovanja pri Tottenhamu bo imel mir. Klopp, ki so ga tudi do konca glasni domači navijači nagradili z aplavzom, ki ga je Nemec vrnil, je spoštljivo govoril o vijoličastih: »Treba je povedati, da je tudi Maribor pokazal, da je dober. V določenih trenutkih, ko je prišel pred naš kazenski prostor, je žoga med mariborskimi nogometaši krožila zelo dobro.«

Koliko in kaj je tekma pomenila za Liverpool, sta povedala šesti in sedmi zadetek, dosežena v izdihljajih tekme. »Trener nam je pred tekmo zabičal, da na igrišču ne smemo komplicirati. Nismo popustili niti po odmoru, ko smo že vodili s 4:0. Visoko zmago smo si zaslužili, še pomembneje pa je to, da smo končno izkoristili ponujene priložnosti,« je povedal Alex Oxlade - Chamberlain, ob Jamesu Milnerju in Danielu Sturridgeu med tistimi, ki se borijo za minute in so jih v Ljudskem vrtu bogato izkoristili. Ker so jih morali. Liverpool bi bil brez zmage ob visoki zmagi Spartaka proti Sevilli (5:1) v velikih škripcih, Klopp pa nemara res karizmatični »luzer«. Zdaj vsekakor ni.