Samo nekaj dni pred ponedeljkovo večerjo britanske premierke Therese May s predsednikom evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem v Bruslju, na kateri je skušala dati pospešek brexitskim pogajanjem pred jutrišnjim vrhom EU, je morala doma v radijskem intervjuju v živo odgovoriti na vprašanje: Ali bi na ponovljenem referendum o brexitu glasovala za to, da Britanije ostane v EU ali da jo zapusti? Odvrnila je, da ne odgovarja na hipotetična vprašanja. Velika večina Britancev je kritično skočila pokonci. Zagovorniki in nasprotniki brexita so hoteli jasen odgovor. Pred prvim referendumom junija 2016 je bila, sicer bolj po tihem, proti brexitu. Je zdaj za ali proti? To še vedno ve samo ona, pravi pa, da bo brexit izpeljala.

Corbyn pravi, da bi bil danes proti brexitu

Vodja laburistične opozicije Jeremy Corbyn, ki je bil pred lanskim referendumom ne ravno strastno in prepričljivo proti brexitu, je na enako vprašanje odgovoril, da bi glasoval za obstanek Britanije v EU. Obenem pa je kritiziral »šokantni nenapredek« pogajanj med Britanijo in EU. Corbyn pravi, da je skrajno zaskrbljen zaradi možnosti, da Britanija zapusti EU brez kakršnega koli sporazuma z njo. »Obstaja nevarnost, da bomo marca 2019 padli iz EU in prešli na pravila Svetovne trgovinske organizacije, kar bi ogrozilo veliko delovnih mest po vsej Britaniji,« je bil kritičen Corbyn.

Nekomunikativna komunikacija

Tudi minuli peti krog brexitskih pogajanj med Britanijo in EU ter večerja Mayeve z Junckerjem nista prinesla nobenega napredka. Eden od britanskih komentatorjev je posebno posrečeno ocenil njuno skupno izjavo kot »mojstrovino nekomunikativne komunikacije«. Mayeva in Juncker naj bi se dogovorila, da je treba pogajanja pospešiti, a pospeška ni od nikoder. Ni ga bilo niti med srečanji Mayeve z nemško kanclerko in francoskim predsednikom. Glavna ovira je še vedno to, da Britanija noče privoliti v ločitveno odpravnino, EU pa se prej noče pogajati o trgovinskem sporazumu z Britanijo po njeni ločitvi od EU. Nemci za zastoj o pogajanjih o odpravnini krivijo britanskega zunanjega ministra Borisa Johnsona, ki rad napoveduje, da se bosta Britancem po odhodu iz EU vsepovsod cedila med in mleko, in ki naj bi oviral Mayevo pri poskusih doseganja dogovora. EU pred začetkom pogajanj o trgovinskem sporazumu zahteva tudi dogovor o statusu državljanov EU, ki živijo in delajo v Britaniji, in o režimu na kopenski meji.

Strah pred podražitvami

Med Britanci je vse več strahu pred odhodom iz EU brez sporazuma, ker bi to povzročilo veliko zvišanje življenjskih stroškov za milijone Otočanov. Če bi v Britanijo uvažali na primer mleko in mlečne izdelke iz EU, bi bili ti zaradi carin – po predpisih WTO – 45 odstotkov dražji. Iz EU uvoženo meso bi se podražilo za 37 odstotkov. Alastair Campbell, nekdanji pribočnik nekdanjega laburističnega premierja Tonyja Blaira, je v današnjem Guardianu objavil članek, v katerem piše, da je napočil trenutek, v katerem bi Mayeva morala Britancem sporočiti, da brexita ni mogoče izpeljati. V njem je napisal tudi krajši govor, s katerim naj bi Mayeva rojakom dejala, da je iz dneva v dan bolj jasno, da je brexit katastrofa. Končala naj bi ga z besedami: »Moja dolžnost je zdaj, da državo povedem do edine razumne odločitve, ki jo vidim, in to je sprememba smeri: to ni ne trdi ne mehki brexit, ampak noben brexit.« To je govor, ki ga Mayeva ne bo imela. Je pa res, da velika skupina poslancev iz vseh strank pripravlja zakonsko oviro temu, da bi konservativna vlada povedla Britanijo iz EU s sklenitvijo zanjo škodljivega sporazuma ali celo brez sporazuma. Brexitska nočna mora se nadaljuje.