Triinpetdesetletna malteška novinarka Daphne Caruana Galizia, znana po razkrivanju korupcije, je umrla v eksploziji bombe, podtaknjene v njen avtomobil. »Nepošteni so povsod, kamor pogledate. Situacija je obupna,« je v ponedeljek ob 14.35 zapisala na svojem blogu, kjer je razkrivala korupcijo v malteški politiki. Samo 30 minut pozneje je njen avto eksplodiral nekaj sto metrov od doma.

Malteški premier Joseph Muscat, ki je bil pogosta tarča njenih tekstov, je umor takoj označil za barbarsko dejanje. »Danes je črn dan za našo demokracijo in našo svobodo izražanja,« je rekel. Malta, kjer živi pol milijona ljudi, v zadnjih 30 letih ni imela političnega umora, bilo pa je nekaj eksplozij avtomobilov v medsebojnem obračunavanju kriminalnih združb.

Caruana-Galizieva se je izkazala predvsem z blogom v angleščini, ki je najbolj brana spletna stran na otoku in bolj priljubljena od tradicionalnih časopisov, za katere je tudi pisala. Spomladi je v okviru mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev s tako imenovanimi panamskimi dokumenti razkrila, da je soproga laburističnega premierja Muscata lastnica podjetja, registriranega v Panami. Vseeno je Muscat junija na volitvah znova zmagal.

A nedavno si je nakopala sovražnike tudi v vrstah konservativne opozicije, ki ji je bila pred tem naklonjena. Predvsem je objavila več člankov o novem voditelju opozicije Adrianu Delii. Imel naj bi račun v Jerseyju, na katerega se je stekal denar iz prostitucije v Londonu. Zaradi tega jo je Delia tožil, zdaj pa je dejal: »Ta umor je posledica sesutja pravne države.« Poleg mnogih tožb zaradi obrekovanja je dobivala tudi veliko groženj s smrtjo. Nekaj tožb je tudi izgubila.

S svojim pogumom in neodvisnim razmišljanjem je do neke mere spominjala na znamenito rusko novinarko Ano Politkovsko, ubito leta 2006, ki se je uveljavila predvsem s pisanjem o dogajanju v Čečeniji. Mnogi zdaj položaj na majhni Malti primerjajo s tistim v veliki Rusiji. Na vsak način je na Malti Caruana-Galizieva, ki najbrž ni bila tako brezhibna in vzorna novinarka kot Politkovska, sprožila vse največje afere.

Takoj po novici o njeni smrti so se ji številni Maltežani poklonili na ulicah Vallette, kjer so tudi izrazili jezo zaradi razmer na Malti, ki je vstopila v EU leta 2004 skupaj s še devetimi državami, tudi Slovenijo. Vsekakor je imela Caruana-Galizieva v državi, kjer ni prave civilne družbe in kjer so organi pregona precej podrejeni oblasti, izjemno pomembno vlogo neodvisnega vira informacij.