V najhujšem samomorilskem napadu v Somaliji je do zdaj v glavnem mestu Mogadiš umrlo okoli 250 ljudi, še več je bilo ranjenih. Tovornjak, poln eksploziva, je z vso hitrostjo zapeljal mimo kolone vozil in eksplodiral v enem najprometnejših križišč v Mogadišu, kjer je več hotelov, trgovin, restavracij in vladnih poslopij. Menda je bila glavna tarča napada hotel, v katerem so nameščeni sodelavci vlade, novinarji in iz tujine vračajoči se Somalci. Več stavb je povsem porušenih, stekla na oknih so razbita celo na poslopjih, ki so oddaljena sto metrov stran. Več tisoč prebivalcev Mogadiša pa se je postavilo v vrsto za darovanje krvi. Somalijska vlada je za napad obtožila islamistično milico Al Šebab in morijo označila za nacionalno katastrofo.

Al Šebab, ki je letos že večkrat udaril v Mogadišu, se ima za vzhodnoafriško vejo Al Kaide in velikokrat v lastnih vrstah zaradi strahu pred infiltriranci in vohuni izvede krvavo čistko med posamezniki, ki naj bi delali za Zahod, ali naj bi bili privrženci Islamske države. Tako je prišlo tudi do več javnih obglavljenj posameznikov, obtoženih za vohunstvo. Manjša skupina Islamske države je sicer na severu Somalije, a naj bi bila prešibka za tako velik napad, kot se je v soboto zgodil v Mogadišu.

Pokol v Garissi

Al Šebab, ki ima še naprej precej velik vpliv na podeželju, poskuša vzpostaviti islamistični režim, zato se upira somalijski vladi v Mogadišu in vojaškim enotam Afriške unije, ki naj bi z 22.000 možmi pomagale šibki somalijski vojski skrbeti za red v tej državi, ki je ena najrevnejših na svetu. Povsem sunitska Somalija, ki ima za sabo več desetletij državljanskih vojn, je tako še naprej na udaru islamističnih fanatikov iz Al Šebaba, ki je od nastanka leta 2006 izvedel že okoli 400 teroristični napadov, najhujša sta bila sobotni in pa napad na študentski dom v Garissi aprila 2015.

Do napada v Garissi, mestu, ki je na vzhodu Kenije ob meji s Somalijo, je prišlo, ko je četverica zamaskiranih napadalcev vdrla v študentski dom in določenim študentom ukazala, naj ležejo na tla, potem pa jih hladnokrvno ustrelila v tilnik. V tem streljanju naj bi bilo ubitih več študentov kot v vseh streljanjih po ameriških univerzah in študentskih domovih v preteklih petnajstih letih, kljub temu je šlo v zahodni javnosti hitro v pozabo. Gre pač za Afriko in ne za ZDA. Četverica pripadnikov somalijskega Al Šebaba je v Garissi med sedemsto študenti izločila in likvidirala 148 kristjanov.

Novi predsednik – novo upanje

Če se vrnemo v Somalijo, je treba reči, da ji od februarja vlada novi predsednik Mohamed Abdullahi, znan pod imenom Farmajo. Čeprav je sicer večji del življenja preživel v ZDA, tudi kot uslužbenec zvezne države New York, Somalci vanj polagajo veliko upanja. Državo naj bi rešil korupcije, klanov, vmešavanja tujih sil (zlasti Etiopije), velike revščine in terorističnih napadov Al Šebaba. Glede revščine je dovolj podatek, da je leta 2011 v Somaliji zaradi hude suše umrlo 250.000 ljudi. O šibkosti Farmajove vlade priča dejstvo, da proračun za to vlado, ki ima oblast v državi z 12 milijoni prebivalci, znaša komaj 15 milijonov evrov. Treba je dodati, da je Somalija zveza več držav. Poleg tega marsikje še naprej vladajo lokalne milice. Farmajo je ob prihodu na oblast tudi vzkliknil, da je »čas za Al Šebab minil«. Očitno se je zmotil.