Marsikateri starejši voznik naleti na birokratske težave in glede na nizke pokojnine na precejšen finančni zalogaj, če želi podaljšati vozniško dovoljenje po tem, ko dopolni 80 let. Po podatkih ministrstva za infrastrukturo je bilo na zadnji dan lanskega leta v Sloveniji 17.488 takšnih voznikov. Kot pojasnjujejo na upravni enoti, morajo po tej starosti imetniki veljavnega vozniškega dovoljenja za podaljšanje predložiti zdravniško spričevalo o telesni in duševni zmožnosti za vožnjo motornega vozila določene kategorije. Poleg vloge morajo predložiti še fotografijo in staro vozniško dovoljenje.

Če jim upravna enota podaljša dovoljenje, to velja pet let. Veljavnost lahko omejijo na krajši rok, če je ta določen v zdravniškem spričevalu o telesni in duševni zmožnosti. Cena za podaljšanje vozniškega dovoljenja znaša dobrih 15 evrov. Vendar so stroški podaljšanja precej višji, vezani pa so na pridobivanje drugih dokumentov. Če seštejemo vse, pridemo čez 150 evrov, odvisno od zdravstvenega stanja voznika in tudi ordinacije, v kateri ta opravi zdravniške preglede.

Prav zaradi tega se je na nas obrnil 86-letni bralec Dušan Pirc iz Ljubljane, ki je pri postopku podaljšanja vozniškega dovoljenja naletel na, kot pravi sam, precejšnje stroške in čakalne dobe.

Pri zasebnikih so cene podobne

Iz komisije Medicine dela, prometa in športa (MDPŠ) Zdravstvenega doma Ljubljana so nam sporočili, da pregled za starejše voznike vsebuje klinični pregled, pregled izvidov iz zdravstvene kartoteke, EKG (elektrokardiogram), laboratorijske preiskave, pregled pri psihologu. »Iz zdravstvene kartoteke upoštevamo izvide, ki niso starejši od treh mesecev, v skladu z določili pravilnika o zdravstvenih pogojih za voznike motornih vozil. Pri pregledu je treba predložiti tudi izvid oftalmologa, ki ni starejši od treh mesecev, zaradi ocene ustreznosti vidnih funkcij, ki so potrebne za vožnjo. Če v zdravstveni kartoteki ni izvidov specialistov za bolezni, zaradi katerih se vozniki zdravijo pri specialistu, mora voznik predložiti izvide ustreznih specialistov, pri katerih se zdravi,« pravijo.

Ceno pregleda obračunajo v skladu s cenikom zdravstvenega doma, to je 30 evrov, dodatno pa zaračunajo še EKG (9,5 evra), laboratorijske preiskave (vsaj 6,59 evra, a je število preiskav odvisno od zdravstvenega stanja voznika in tako tudi cena), pregled pri psihologu (32 evrov) in okulistu (30 evrov), medtem ko dodatno strokovno mnenje inštruktorja vožnje zahtevajo izjemoma, kadar to zahtevajo zdravstvene težave voznika, opravi pa se pri zunanjem izvajalcu. Cena je odvisna od posamezne avtošole, znaša pa okoli znaša 35 evrov. Če seštejemo vse stroške (z upravno enoto vred), pridemo do številke 158 evrov. Stroški se lahko še povišajo, če ima voznik zdravstvene težave, ki zahtevajo dodatne preglede, na primer pregled za nočni vid (niktometrija), ki stane 12 evrov.

Cene pri zasebnikih očitno niso bistveno drugačne. Če boste na primer odšli na pregled v ordinacijo MDPŠ Barbara Peče Breznik (čakalna doba je okrog tri tedne), bo strošek pregleda, v katerega so vključene vse potrebne preiskave, 76,5 evra, pregled pri psihologu stane 35 evrov, s stroški mnenja avtošole in upravne enote pa pridemo do okoli 160 evrov. Cene in čakalne dobe so po informacijah, ki nam jih je poslal naš bralec, podobne tudi pri nekaterih drugih zasebnikih.