Včeraj je iz Bruslja prišla dobra novica. Med več kot 200 prijavljenimi projekti na razpis Urban Innovative Actions (UIA) se je med peščico tistih, ki bodo finančno podprti, prebil tudi inovativni ljubljanski projekt APPLAUSE (Alien PLAnt SpEcies) – od škodljivih do uporabnih tujerodnih rastlin z aktivnim vključevanjem prebivalcev. Mestna občina Ljubljana je skupaj z desetimi partnerji zanj dobila okoli štiri milijone evrov, medtem ko je celotna vrednost projekta 5,2 milijona evrov.

Za kaj pravzaprav gre? Invazivne tujerodne rastline, ki izpodrivajo domače rastje, so alergene in povzročajo ekonomsko škodo, pri nas trenutno ali kompostiramo ali sežigamo, zbrani partnerji pa bi radi to spremenili. V duhu krožnega gospodarstva si želijo invazivne rastline predelovati v uporabne stvari. Da je to mogoče, so v Mestni občini Ljubljana v preteklih letih že pokazali s pilotnim projektom predelave japonskega dresnika v papir na polindustrijski ravni. Idejo so prispevale oblikovalke Nuša Jelenec, Katarina Dekleva in Gaja Mežnarić Osole iz kolektiva Re-generacija, ki so bile uspešne na enem izmed občinskih razpisov. Ustvarjalna trojica je dokazala, da je uničujoč dresnik lahko lokalni vir celuloze, prve vzorce papirja iz dresnikove kaše pa so izdelale v sodelovanju z Mojstrsko delavnico Vevče.

Model tudi za tujino

Z milijoni nagrajen projekt, v okviru katerega bodo partnerji preučevali možnosti predelave invazivnih rastlin v papir, lesne izdelke in barvila, bo temeljil na izobraževanju in sodelovanju s prebivalci Ljubljane. »Meščankam in meščanom želimo olajšati prepoznavanje invazivnih tujerodnih rastlin in jih naučiti, kako jih ustrezno odstraniti in predelati v koristne izdelke. Če tega ne želijo narediti sami, se bodo lahko oglasili v centru ponovne uporabe, kjer jih bomo skupaj predelali na delavnicah. Lahko pa jih bodo zgolj oddali v novem zbirnem centru, kjer jih bomo predelali v koristne izdelke in prodali,« napovedujejo v občinskem oddelku za varstvo okolja, ki je izvajanje projekta očitno vezal na enega izmed novih objektov. Kot smo že poročali, ima občina v načrtu gradnjo zbirnega centra v Stanežičah, vendar so se okoliški prebivalci temu uprli.

Projekt se bo začel že 1. novembra, trajal pa bo tri leta. Vanj naj bi vključili najširši krog ljudi in podjetij. Iz invazivnih rastlin bodo namreč pripravljali tudi domače pripravke proti rastlinskim škodljivcem, lesne ostanke bi radi spremenili v krožnike in pribor, razmišljajo pa tudi o pripravkih za farmacevtsko in kozmetično industrijo.

Poleg tega je cilj projekta APPLAUSE spremljanje stanja razširjenosti invazivnih rastlin in vzpostavitev novega poslovnega modela, ki bo uporaben tudi za tujino.