Obamacare predvideva, da zavarovalnice dobijo subvencije iz zveznega proračuna za izpad dohodka zaradi zaračunavanja nižjih premij zavarovancem. Obama je zdravstveno reformo v bistvu začel zaradi teh ljudi, ki niso del velikih podjetij, kjer jim krijejo stroške zavarovanja, sami pa si zavarovanja niso mogli privoščiti, ker je bilo predrago.

Stroški premij bodo sedaj skokovito narasli, zaradi zahteve v obamacare, da se mora zavarovati vsak, ali pa mu grozi plačilo davčne kazni, pa bodo ti samoplačniki zaradi Trumpove samovolje dvojno kaznovani.

Demokrati napovedali tožbe

Ameriški predsednik je včeraj z izvršnim ukazom malce spremenil zdravstveni sistem. Majhnim podjetjem je omogočil, da se povežejo in kupujejo zdravstvena zavarovanja prek meja zveznih držav. Trump se je za ta korak odločil, ker mu republikanci v kongresu niso uspeli odpraviti obamacare. Zdaj se je odločil, da bo poskusil sam. Ukrep utemeljuje s tem, da ne želi plačevati proračunskega denarja zavarovalnicam, pri tem pa zanemarja, da gre denar v bistvu državljanom, ki si brez tega ne morejo privoščiti zavarovanja.

Demokratski pravosodni ministri v ZDA so nemudoma napovedali tožbe in bodo od sodišč zahtevali, da blokirajo Trumpovo odločitev.

Sprememba zdravstva v smer prostega tržnega gospodarstva

Trumpovo potezo je na novinarski konferenci zelo pohvalil konservativni republikanski senator iz Kentuckyja Rand Paul, ki je bil skupaj z nekaterimi kolegi ključen za propad poskusov odprave reforme bivšega predsednika Obame.

Paul je dejal, da je Trumpov ukaz največja sprememba zdravstva v smer prostega tržnega gospodarstva v zgodovini ZDA. Paul glede zdravstva zagovarja tržni pristop, kar pomeni, da naj se vsak znajde kakor se more, zavarovalnice pa lahko računajo toliko, kolikor jim dovoli trg.

Demokrati Trumpov ukaz o spremembi sistema kritizirajo in trdijo, da se bodo zaradi tega cene za zdrave morda res znižale, vendar pa se bo zavarovanje za tiste, ki ga najbolj potrebujejo, zvišale.

S povezovanjem do nižjih premij

Obenem pa bo ukaz še bolj destabiliziral zdravstvene trge, ki so bili ustanovljeni z Obamovo reformo in iz katerih se vse več zavarovalnic umika, ker ni zanesljivo, da jim bodo izgubo pokrivanja zavarovanja bolnih in revnih pokril zvezni proračun. Demokratski pravosodni ministri zveznih držav zato napovedujejo tožbe proti ukazu, ki naj ne bi bil v skladu z zakonom.

Po drugi strani pa lastniki majhnih in srednjih podjetij v ZDA Trmpov ukaz podpirajo, ker jim bo omogočil, da se povežejo med seboj in od zavarovalnic iztržijo nižje premije za svoje zavarovance.