Predsednik SDS Janez Janša, direktor Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Anton Krkovič so bili leta 2014 pravnomočno obsojeni zaradi sprejetja obljube podkupnine pri državnem nakupu 135 oklepnikov od finskega podjetja Patria. Spomladi leta 2015 so ustavni sodniki sodbo soglasno razveljavili, saj sprejetje obljube podkupnine ni bilo dovolj konkretno dokazano. Za ponovno sojenje je zmanjkalo časa in zadeva je septembra 2015 zastarala.

Radio Slovenija je poročal, da so obsojeni junija letos državo obvestili, da zaradi posledic tega sojenja zahtevajo odškodnino. Država jim je ponudila zneske, ki naj bi bili mnogo manjši od tega, kar so predlagali sami, zato naj bi čakali na novo ponudbo. V skrajnem primeru napovedujejo vložitev tožbe.

Črnkovič zahteva mnogo več kot Janša in Krkovič

Janša in Krkovič naj bi zahtevala predvsem odškodnino zaradi nezakonitega zapora, Črnkovič pa predvsem zaradi poslovne škode, domnevno povzročene njegovemu podjetju. Črnkovič, ki je bil v zaporu 184 dni, zahteva dobrih 13 milijonov evrov, Janša, ki je bil v zaporu 145 dni, zahteva 900.000 evrov, Krkovič, ki je bil zaprt 259 dni, pa 600.000 evrov. Po poročanju radia je državno pravobranilstvo tožnikom predlagalo poravnavo, a naj bi jo zavrnili zaradi prenizke ponudbe. Krkovičev zagovornik Jože Hribernik je povedal, da so mu ponudili 35.280 evrov, kar je po Hribernikovih besedah smešno nizko ter povsem nesprejemljivo. Pravobranilstvu naj bi predlagali, da ponujeni znesek izplača kot prvi del izplačila in da čakajo novo ponudbo, v skrajnem primeru pa so zagrozili s tožbo. Do zdaj je bila najvišja odškodnina za nezakoniti zapor, izplačana v Sloveniji, 460.000 evrov. Pred približno petimi leti jo je prejel Martin Uhernik, ki je bil 1978 na podlagi indicev in govoric obsojen zaradi umora in je v zaporu preživel sedem let, leta 2006 pa so organi pregona uradno priznali svojo zmoto.

Zaradi zadeve Patria državo že toži SDS. Septembra so sporočili, da zahtevajo 886.257 evrov zaradi vpliva na državnozborske volitve leta 2014. Volitve so bile 13. julija 2014, dobre tri tedne prej pa je moral Janša v zapor. Če ne bi bilo teh okoliščin, bi SDS dobila enak odstotek glasov kot leta 2008, so prepričani v stranki. Na obojih volitvah je bila SDS druga, pred devetimi leti z 29 odstotki, leta 2014 pa z 21 odstotki. Absolutno število glasov, ki jih je prejela stranka, se je v tem času znižalo s 308.000 na 181.000, vendar je bila na zadnjih volitvah udeležba veliko nižja kot prej.