Špansko ustavno sodišče je začasno preklicalo sklic ponedeljkove seje katalonskega parlamenta, na katerem naj bi slednji razglasil neodvisno državo, s čimer se še stopnjuje napetost med Madridom in Barcelono, ki zna vrelišče doseči prihodnji teden.

Ustavno sodišče seje ni dokončno preklicalo oziroma prepovedalo. Izdalo je začasni ukrep, dokler ne presodi o zahtevi Katalonske socialistične stranke, ki nasprotuje osamosvojitvi. Stranka trdi, da bi bilo zasedanje neustavno in bi kršilo pravice njenih poslancev. Ustavno sodišče želi pred končno odločitvijo zaslišati katalonske politike, a težko je pričakovati, da se bo to zgodilo. V vsakem primeru bo začasen preklic seje v ponedeljek še veljal.

Odločitve v Barceloni še ni

Predsednica katalonskega parlamenta Carme Forcadell se je na odločitev odzvala z obtožbo, da ustavno sodišče krši pravico do svobodne izražanja in dela poslancev. Dodala je, da še niso sprejeli odločitve, ali seja parlamenta vseeno bo. Katalonski predsednik Carles Puigdemont je na isto vprašanje za CNN dejal: »Bomo videli.«

Odločitev, da parlament vseeno zaseda, bi bil naslednji korak v kljubovanju katalonskih oblasti vladi v Madridu in ustavnemu sodišču, ki je pred tem za neustavnega razglasilo referendum o neodvisnosti. Ta je v nedeljo vseeno potekal, vendar ga je poskusila onemogočiti zvezna policija, kar se je končalo s približno 900 poškodovanimi osebami. Na referendumu se je za samostojno Katalonijo izreklo dobrih 90 odstotkov udeležencev, volilna udeležba pa je bila 42-odstotna.

Šef policije mora na sodišče

Španska vlada je danes tudi napovedala sprejem zakona, ki bo podjetjem omogočal selitev sedeža brez sklica skupščine delničarjev, je poročal Reuters. Zakon je pisan za potrebe dveh velikih španskih bank, Sabadell in Caixabank, ki glasno razmišljata o selitvi sedeža iz Katalonije. To so verjetno novi ukrepi vlade Mariana Rajoya, ki je katalonske politike pomenljivo opozoril, naj se odrečejo načrtom o razglasitvi neodvisnosti, saj jih sicer čaka »še večje zlo«. V teh dneh je denimo dobil sodni poziv poveljnik katalonske policije Josip Lluis Trapero, ki se mora jutri zglasiti na sodišču in odgovarjati na obtožbe, da je njegova policija storila premalo za preprečitev referenduma. Katalonska policija namreč v nedeljo večinoma ni posredovala, ampak so to vlogo prevzeli predvsem pripadniki posebnih varnostnih enot Guarda civil, ki so organizirane kot vojska s policijskimi pooblastili. Te enote so ostale nastanjene v barcelonskem pristanišču in bi verjetno spet prišle na ceste, če se zvezna vlada odloči za skrajni ukrep in Kataloniji odvzame avtonomijo, kar ustava omogoča. »To bi bila napaka, ki bi spremenila vse,« pa opozarja Puigdemont, ki sicer dodaja, da se zaveda možnosti, da tudi njega doleti aretacija.