Podjetje Rematom iz Dobrunj, ki se ukvarja z zbiranjem kovinskih odpadkov in pridobivanjem sekundarnih surovin, je že od leta 2007 pod nadzorom kmetijske in okoljske inšpekcije. Obe sta ugotovili več nepravilnosti, podjetju v seštevku napisali za več deset tisoč evrov kazni in več odločb, po katerih bi moralo sanirati smetišče. Toda kupi smeti so še vedno tam, kjer ne bi smeli biti – na kmetijskem zemljišču, v neposredni bližini hiš, hotela in meter ali dva stran od njive.

Gume, cevi, les, razbite betonske plošče…

Ko smo pred dnevi obiskali širjavo v bližini Litijske ceste in Ceste II grupe odredov, je pogled proti hišam na drugem koncu polja zastiral ogromen kup smeti. Na vrhu so bile lesene palete, tudi sicer je bil na kupu večinoma les. Ob kupu smeti je bilo sedem velikih zelenih zabojnikov in osem manjših, na nekaterih je pisalo Rematom. V zabojnikih in ob njih so se bohotili raznoteri odpadki – polivinil, razbite betonske plošče, cevi, gume, kuhinjski lonci, kovinski zaboji, iz enega od kontejnerjev so moleli pločevinasti deli avtomobilov… Eden od bližnjih prebivalcev je povedal, da niso moteče le smeti, ampak še precej bolj to, da odpadni les meljejo in iz njega pridelujejo pelete oziroma predelano maso za kurjenje.

Rok Remec iz Rematoma pravi, da sosedove navedbe ne držijo, ker se s to dejavnostjo ne ukvarjajo, in da pelete proizvaja neko drugo bližnje podjetje. Kdorkoli se že ukvarja s to dejavnostjo, prah, ki nastaja ob tem, moti vsaj enega od sosedov, ki trdi, da se prašni delci usedajo na fasado in silijo v notranjost hiše, če v času proizvodnje odpre okna in vrata. Dodaja, da precejšnje težave nastanejo ob obilnejšem deževju. Tedaj je smetišče blatno. Od gum tovornjakov, ki odvažajo odpadke, zato precej blata pade na cesto. Ko se blato posuši, veter prah znova odnese v njegovo stanovanje. Nad smetiščem niso navdušeni niti v bližnjem hotelu, saj ga gostje lahko vidijo z balkonov.

Rematom ne upošteva inšpekcije

Medtem Remec še naprej trdi, da proizvodnjo selijo v Logatec. To je povedal že maja, ko je dejal tudi, da selitev poteka počasneje zaradi finančnih težav. Tedaj je rekel, da bodo smetišče sanirali v enem mesecu. Enako obljubo je dal že marca. Toda zabojniki in odpadki so še vedno v Dobrunjah. »Selimo se počasi, nekaj prikolic in zabojnikov smo že odpeljali. Les moramo še pospraviti. Ko se bo začela kurilna sezona, bo les hitro pošel,« je dejal Rok Remec in dodal, da na primer gum, ki jih je mogoče videti ob kontejnerjih, tja ne odlagajo sami, ampak jih pripeljejo ljudje. Dodal je, da so že kupili pesek za sanacijo smetišča, da bo spet postalo kmetijsko zemljišče prve kategorije. Kdaj naj bi to naredili, še vedno ostaja v zraku.

Stanje na smetišču kaže, da Rematom ni izpolnil obveznosti, ki mu jih je naložil kmetijski inšpektorat in bi jih moral izpolniti do 28. avgusta. To nam je kmetijski inšpektorat, ki je zadnji inšpekcijski nadzor opravil 20. septembra, potrdil. »Inšpektorat je lastnici parcel izdal ureditveno odločbo, s katero ji je naložil, da mora odstraniti utrjeni gramoz, železne zabojnike, osebna vozila, izkopni material, tovorna vozila, odpadni gradbeni material, salonitne plošče in odrabljene gume ter površine vseh treh parcel vrniti v rabo za kmetijske namene,« so sporočili s kmetijskega inšpektorata. Ker lastnica, to je Remčeva mama, ni izpolnila obveznosti, bo kmetijski inšpektorat nadaljeval izvršilni postopek.

Medtem so iz okoljske inšpekcije sporočili, da inšpekcijski postopki v zadevi Rematom še niso končani in da bo inšpektor za okolje in naravo opravil pregled do konca leta.